Fenomen „Kici Koci”, czyli dlaczego dzieci uwielbiają książki z tej serii?

Mariusz Siwko
08.02.2021

„Kicia Kocia” to seria książeczek dla dzieci, której autorką jest Anita Głowińska. Nie ma chyba rodziców, którzy nie kojarzyliby tej sympatycznej lektury. Dzieci wprost uwielbiają „Kicię Kocie”, i to zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. W wielu domach czytanie o przygodach małej kotki jest obowiązkowym elementem dnia, a szczególnie wieczoru. W czym właściwie tkwi fenomen „Kici Koci”? Przeczytaj i koniecznie kup jedną z książek z tej serii swojemu maluszkowi.

Piękne ilustracje

Książeczki z tej serii są przepięknie wydane, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ilustracje są nazbyt proste (ich autorką także jest Anita Głowińska). Wystarczy jednak przeczytać choćby jedną opowiastkę, aby dojść do wniosku, że ta forma ekspresji jest wyjątkowo dobrze przyswajana przez dzieci. Postaci mają duże głowy, często się uśmiechają, a przedstawiony świat zawsze jest bardzo kolorowy.

Prosty, ale atrakcyjny dla dziecka język

W „Kici Koci” nie ma rozbudowanych zdań, trudnych konstrukcji gramatycznych czy wymyślnych metafor. Autorka używa języka, który jest zrozumiały już dla 2-3 latków. Dzięki temu zabiegowi dziecko nie nudzi się w trakcie lektury, dopytuje o różne kwestie, a nawet samo szybko zapamiętuje historię, dzięki czemu może ją później opowiedzieć mamie czy tacie.

Promowanie dobrych postaw życiowych

Książeczki z serii „Kicia Kocia” nie są o niczym. Zawsze promuje się w nich takie wartości, jak dobroć, przyjaźń, miłość, współczucie, bezpieczeństwo, odpowiedzialność czy rozsądna zabawa. To dobry wstęp do tego, aby nauczyć dziecko, że np. nie należy wychodzić na dwór podczas burzy czy chować się pod drzewem. Po lekturze książeczek dziecko będzie też wiedzieć, że strażacy niosą pomoc, a dobry przyjaciel jest na wagę złota.

Historie z życia

Ważnym atutem „Kici Koci” jest to, że dziecko może w tych historiach odnaleźć siebie i przełożyć je na życie własnej rodziny. Autorka stroni od fantazji, przedstawia sytuacje, z którymi wszyscy mamy lub mieliśmy kiedyś do czynienia. Dzięki temu lektura jest bardzo wciągająca dla malucha, a i rodzice nie powinni się przy niej nudzić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.