Harlan Coben – 3 książki, które trzeba przeczytać

Krzysztof Jagielski
12.01.2022

Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie, uznawany za mistrza kryminału. Amerykański autor wydał wiele powieści samoistnych, ale także popularny cykl – Myron Bolitar. Coben jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i część jego historii doczekała się ekranizacji. Niemniej nie sposób zapoznać się od razu z całą twórczością autora. Dlatego przedstawiamy 3 książki Harlana Cobena, które trzeba koniecznie przeczytać.

Mistyfikacja

Mistyfikacja to powieściowy debiut Harlana Cobena, skądinąd bardzo dobrze przyjęty, wydany w 1990 roku. Już przy tym utworze autor dał się poznać jako pisarz umiejętnie budujący napięcie, zaciekawiający czytelnika, skłaniający odbiorców do śledzenia losów bohaterów bez przerwy. Lektura tej książki to doskonała okazja do tego, by zapoznać się ze stylem autora z początku jego kariery. W Mistyfikacji poznajemy młode małżeństwo – Laurę Ayars i Davida Baskina. Para jest szczęśliwa i wiedzie cukierkowe życie – wydaje się, że ci dwoje są dla siebie stworzeni.

Laura to była modelka oraz właścicielka domu mody Svengali. David to gracz Boston Celtics, gwiazda NBA. Są piękni, bogaci i zakochani. Wyruszają na miesiąc miodowy do Australii. Sielanka jednak nie może trwać zbyt długo. Podczas wyjazdu David ginie w tragicznym wypadku, a okoliczności śmierci są niejednoznaczne. Kobieta nie akceptuje oficjalnej wersji zdarzeń. Bierze pod uwagę inne scenariusze. Morderstwo, a może upozorowanie? Ewidentnie komuś zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw, bo giną kolejne osoby, które mogły coś wiedzieć w tej sprawie. Świeżo owdowiała Laura musi zmierzyć się z serią kłamstw swojego męża. Czy całe jej dotychczasowe życie było mistyfikacją?

Bez skrupułów

Powieść pt. Bez skrupułów również można określić jako swego rodzaju debiut Harlana Cobena. Jest to bowiem pierwsza książka z pierwszej serii pisarza – Myron Bolitar. Pozycja została wydana w 1995 roku, a tytułowy bohater cyklu stał się idolem wielu czytelników. Z jednej strony świadczą o tym miliony sprzedanych egzemplarzy z całej serii. Z drugiej – fakt, że powieści cieszą się dobrą opinią wśród czytelników. Trudno się dziwić, skoro Coben stworzył tak wyjątkową i barwną postać, jaką jest Myron Bolitar.

Były koszykarz, a później właściciel agencji reprezentującej gwiazdy sportu i celebrytów, w pierwszej części cyklu mierzy się z przedziwną sprawą. Z kampusu znika studentka, która zostaje prawdopodobnie zgwałcona i zamordowana. Po ponad roku dziewczyna… zaczyna telefonować i wysyłać wiadomości do znajomych. Na prośbę siostry zaginionej kobiety, byłej dziewczyny Myrona, bohater zaczyna śledztwo. Ze swym przyjacielem Winem tworzą interesujący duet. Akcja jest wartka, nie brakuje intryg, zagadek, a temu wszystkiemu towarzyszą niesamowite i błyskotliwe dialogi. Czy sprawcą całego zamieszania jest gwiazda futbolu z agencji Bolitara i czy coś wspólnego z tym wszystkim ma również śmierć ojca dziewczyny?  

Mów mi Win

Mów mi Win to nowa powieść Harlana Cobena z 2021 roku. Warto sięgnąć po tę książkę mistrza kryminału i porównać ją z jego pierwszymi publikacjami. Przygoda z głównym bohaterem Winem szczególnie przypadnie do gustu czytelnikom, którzy zdążyli zapoznać się już z tomami o Myronie  Bolitarze. Tytułowy Win, a właściwie Windsor Horne Lockwood III, to bowiem najlepszy kumpel Myrona. Obrzydliwie bogaty, awanturniczy i zawsze dostający to, czego chce.

W Upper West Side, w jednym z apartamentów, znaleziono ciało mężczyzny. Były przy nim płótno Vermeera i skórzana walizka z napisem „WHL3”. To pamiątki, które przed wieloma laty skradziono podczas uprowadzenia Patricii – dziedziczki fortuny Lockwoodów. Wówczas sprawy nie rozwiązano, ale te poszlaki to dla śledczych zdecydowany przełom nie tylko w sprawie porwania, ale również w innym nierozwiązanym dochodzeniu FBI.

Win sam podejmuje się odkrycia, kto stoi za tym wszystkim. W odróżnieniu od służb mundurowych może wymierzyć sprawiedliwość według własnych zasad, a przy okazji ma nieograniczone środki finansowe, które z pewnością się przydadzą.

Książki Harlana Cobena wydawane są w 45 językach na całym świecie. Każda nowa publikacja w błyskawicznym tempie zyskuje miano bestsellera, a 14 tytułów sygnowanych nazwiskiem pisarza zostanie zrealizowanych w formie seriali na platformie Netflix. To fakty, które są doskonałym potwierdzeniem tego, że z twórczością Cobena warto regularnie obcować. Czytelnicy, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z książkami autora, mogą nadrobić zaległości, zaczynając od jednej z trzech wspomnianych pozycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.