Inspirujące książki dla podróżujących

Remigisz Szulc
04.05.2020

Podróże i literatura to dwa nierozerwalnie związane ze sobą elementy. Powstało mnóstwo „książek drogi”, przewodników, reportaży i innych gatunków inspirowanych podróżowaniem, do których warto sięgnąć. My wybraliśmy te, które mają niezwykle inspirującą moc, motywują do spakowania plecaka i ruszenia przed siebie, by poznać coś więcej, niż tylko najbliższą okolicę. Sprawdź nasze subiektywne zestawienie i przeczytaj każdą z tych pozycji bez obaw – na pewno nie stracisz czasu.

„Podróżnik WC”

Zaczynamy od polskiego klasyka, czyli najsłynniejszej książki Wojciecha Cejrowskiego. Można mieć o nim różne zdania, ale nie da się mu odmówić talentu do opowiadania historii. „Podróżnik WC” bawi, czasami do łez, ale także przybliża nam fascynujący świat Ameryki Południowej. To wszystko jest jeszcze okraszone fantastycznymi zdjęciami autora.

„Swoją drogą”

Tomek Michniewicz nie jest może tak znany jak Wojciech Cejrowski, ale w talencie literackim zdecydowanie mu nie ustępuje. „Swoją drogą” to najpopularniejsza książka Michniewicza, w której opisuje on swoją wyprawę do Afryki, gdzie zaszył się w buszu i poznawał ten kontynent poza utartym szlakiem. Czyta się to rewelacyjnie i jest to bardzo przyjemna odskocznia od codziennej rutyny.

„Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów”

To jedna z najpopularniejszych w Polsce książek podróżniczych, napisana przez Karola Lewandowskiego, współautora bloga o tym samym tytule. Jest to bardzo przyjemny w odbiorze zapis podróży po Ameryce Północnej, od Meksyku aż po Kanadę, w dodatku z bardzo ograniczonym budżetem i w mocno już wiekowym busie. Potężna dawka humoru, ale też wartość poznawcza i nieograniczony ładunek inspiracji do podróżowania – jeśli tego szukasz, to w tej książce znajdziesz to wszystko.

„Wszystko za Everest”

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana górskich wypraw, marzącego o podboju Himalajów. Książka Johna Krakauera jest absolutnym klasykiem literatury podróżniczej. Na je podstawie nakręcono zresztą świetny film o takim samym tytule. Książka stanowi reporterski zapis ekspedycji na najwyższą górę świata, w której Krakauer także brał udział. Mamy tutaj znakomity język, barwne opisy przyrody, a także silny akcent psychologiczny. Lektura „Wszystko za Everest” daje sporo do myślenia, również w kontekście tak modnej dziś turystyki himalajskiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie