Jak wypracować w dziecku nawyk czytania książek?

Mateusz Nowak
02.09.2019

Nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie jest cechą ludzi inteligentnych, wspiera rozwój umysłowy, poszerza horyzonty i budzi ciekawość świata. W interesie każdego rodzica powinno więc być wypracowanie w dziecku nawyku czytania. Warto o to zadbać już na wczesnym etapie życia pociechy, by później nie mieć problemu z przełamywaniem niechęci do książek. Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Dobry przykład

Przykład zawsze idzie z góry, a dzieci bardzo łatwo wyczuwają fałsz. Jeśli rodzice z jednej strony zachęcają pociechę do czytania, a z drugiej sami w ogóle nie sięgają po książki, to mamy tutaj do czynienia z klasyczną hipokryzją. Dlatego wypracowywanie nawyku czytania u dziecka warto zacząć właśnie od siebie. Przypomnij sobie: kiedy ostatni raz zdarzyło Ci się przeczytać jakąś książkę? Jeśli było to dawno, czas najwyższy nadrobić zaległości.

Zaczynamy jak najwcześniej

Wielu rodziców błędnie zakłada, że kilkuletnie dziecko ma jeszcze czas na książki. Tak naprawdę edukację czytelniczą można zacząć już u niemowlęcia. Wieczorne czytanie bajek, oglądanie książeczek dla dzieci z obrazkami czy wycinanymi modelami postaci – to fantastyczny sposób na to, aby wprowadzić malucha w świat literatury. Im dziecko starsze, tym sesje czytelnicze powinny być dłuższe.

Rytuał czytelniczy

Mamy tutaj na myśli wprowadzenie w domu kultury czytania. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteście zmęczeni, zawsze zaplanujcie sobie wieczór w taki sposób, aby móc poświęcić 20-30 minut na wspólne czytanie. W ten sposób nie tylko oswaja się dziecko z literaturą i budzi w nim ciekawość książek, ale także wzmacnia wzajemne relacje.

Wizyty w bibliotece

Kilkuletnie dziecko może już wyrazić swoje zdanie na temat ulubionego gatunku literackiego czy serii wydawniczej. Świetnym pomysłem będzie więc zabranie pociechy do biblioteki. Pozwól maluchowi pobuszować między półkami i znaleźć jakieś pozycje, które wzbudziły jego ciekawość. Dziecko widząc, że ma wpływ na to, co czyta z mamą czy z tatą wieczorem, o wiele chętniej będzie czekać na ten czytelniczy rytuał.

Rodzinne wyzwania

Ten sposób fajnie sprawdza się w przypadku starszego dziecka, umiejącego już czytać. Możecie umówić się na małe zawody. Przykładowo: dziecko, mama i tata muszą przeczytać po jednej książce w miesiącu. Komu uda się to wcześniej, ten zgarnia jakąś nagrodę. Dzieci uwielbiają wyzwania, a to literackie będzie w dodatku bardzo pożyteczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie