Książki o pieniądzach, które warto podsunąć dorastającym dzieciom

Andrzej Winnicki
14.06.2021

Większość rodziców niestety nie inwestuje w edukację ekonomiczną swoich dzieci. Nie przekazują im podstawowej wiedzy z zakresu zarządzania budżetem domowym, obliczania opłacalności danej oferty czy mądrego pomnażania oszczędności. Tymczasem wystarczy podsunąć pociesze odpowiednie książki, aby zwiększyć szanse dziecka na to, że będzie sobie dobrze radzić pod względem finansowym już w dorosłym życiu. Oto lista książek o pieniądzach, do których lektury warto zachęcić swoją pociechę (i samemu też po nie sięgnąć).

„Finansowy Ninja”

Bestsellerowa pozycja w dorobku Michała Szafrańskiego, autora najpopularniejszego bloga finansowego w Polsce – jakoszczedzacpieniadze.pl. „Finansowy Ninja” nie zawiera żadnej wiedzy tajemnej. Zdecydowanie jest to książka dla tych, którzy nie mają podstawowych umiejętności w zakresie poruszania się po rynkach finansowych, a nawet gospodarowania własnymi pieniędzmi. Warto więc podsunąć ją dziecku, które dzięki temu może uniknąć poważnych błędów na początkowym etapie dorosłości.

„Jak zadbać o własne finanse?”

To książka innego popularnego blogera finansowego, czyli Marcina Iwucia, którą można rekomendować już osobom nieco zaznajomionym z terminami finansowymi i ekonomicznymi. Iwuć w prostych słowach wyjaśnia m.in., jak wybrać konto emerytalne, rozsądnie się zadłużyć, jak uporządkować budżet domowy, by nie musieć się dalej zapożyczać, jakie produkty finansowe wybierać, aby nie ryzykować, a jednocześnie chronić własne oszczędności przed inflacją.

„Bogaty ojciec, biedny ojciec”

Kultowa już książka Roberta Kiyosaki’ego, który napisał ją właśnie z myślą o wczesnym edukowaniu młodych ludzi z zakresu finansów osobistych i osiągania sukcesów majątkowych. Kiyosaki przywołuje w niej prawdziwą historię dwóch ojców, z których jeden ciężko pracuje, a mimo to nigdy nie osiąga finansowej niezależności, natomiast drugi wybiera inną drogę – jako przedsiębiorca z głową na karku gromadzi fortunę. Na czym polega różnica między oboma ojcami? Zagadka zostanie rozwiązana w książce, która powinna być lekturą obowiązkową przed wkroczeniem w dorosłość.

„Droga do finansowej wolności”

Jedna z najbardziej znanych i cenionych książek o finansach autorstwa Bodo Schaefera. Pokazuje on w niej, jak dzięki wprowadzeniu naprawdę drobnych zmian do swojego modelu zarządzania pieniędzmi, można znacząco zwiększyć poziom oszczędności i zyskać większą niezależność w decydowaniu o sobie. Wartością tej książki jest właśnie to, że traktuje o konkretach, a nie tylko pięknie brzmiących, nierealnych ideach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.