Lubisz książki? Koniecznie wypróbuj audiobooki

Piotr Kowalczyk
16.08.2021

Audiobooki, czyli książki czytane przez lektorów, są z nami już od dobrych kilkunastu lat. Nadal jednak można się spotkać z opinią, że to nie jest dobra propozycja dla „prawdziwych fanów literatury”, a raczej dla osób leniwych. Trudno się z tym zgodzić. Jeśli sam lubisz czytać książki, to powinieneś spróbować słuchania audiobooków. Dlaczego warto? Sprawdź tych kilka argumentów.

Idealna opcja dla zabieganych

Audiobooki są wręcz stworzone dla tych, którzy kochają literaturę, natomiast po prostu brakuje im czasu na czytanie. Jeśli dużo pracujesz, wychodzisz z domu wcześnie rano i wracasz późnym wieczorem, to nie dziwimy się, że masz zaległości czytelnicze. Audiobooki pozwolą Ci zachować kontakt z literaturą, ponieważ możesz ich słuchać wtedy, gdy masz na to ochotę.

Słuchaj, gdy nie masz siły czytać

Na pewno dobrze to znasz. Na stoliku nocnym od miesięcy leży zaczęta książka. Jest niezła, chcesz ją skończyć, ale gdy tylko kładziesz się do łóżka to momentalnie zasypiasz. Wielu z nas ma tak samo, co jest po prostu efektem zmęczenia. Wieczorne czytanie nie zawsze daje frajdę, ale może być przykrym obowiązkiem, gdy oczy same się zamykają.

W takiej sytuacji powinieneś postawić właśnie na audiobooki. Możesz słuchać lektora przy zgaszonym świetle, z zamkniętymi oczami i nadrabiać zaległości czytelnicze pomimo skrajnego zmęczenia.

Nie przerywaj kontaktu z literaturą niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz

Audiobooki mają tę przewagę nad książką drukowaną, że nie potrzebujemy angażować wzroku, aby móc zapoznać się z jakąś nowością wydawniczą. Świetnie sprawdza się to w zupełnie prozaicznych sytuacjach, na przykład:

  • podczas jazdy samochodem,
  • podczas spaceru z psem,
  • podczas treningu,
  • podczas jazdy komunikacją zbiorową,
  • podczas odpoczynku na balkonie czy tarasie.

W każdej z tych sytuacji możesz mieć kontakt z literaturą i tym samym w wartościowy sposób wykorzystać czas, który teraz poświęcasz na np. słuchanie radia czy przeglądanie Facebooka. Audiobooki możesz zapisywać w pamięci telefonu i mieć do nich dostęp od ręki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.