Lubisz literackie thrillery? Sięgnij po książki Josepha Findera

Krzysztof Jagielski
31.08.2020

Joseph Finder jest jednym z najpopularniejszych autorów literackich thrillerów na świecie. Aż dziwne, że w Polsce to nazwisko nie jest szerzej kojarzone przez fanów książek z mocną, dynamiczną fabułą. Jeśli i Ty po raz pierwszy stykasz się z tym autorem, to koniecznie daj szansę jego warsztatowi. Książki Josepha Findera, choć nierówne (i trzeba to uczciwie napisać), potrafią dostarczyć dużej dawki emocji. Które z nich możemy Ci szczególnie polecić? Sprawdź te propozycje.

„Paranoja”

Zdecydowanie najlepsza książka w literackim dorobku Josepha Findera, na podstawie której został nakręcony hollywoodzki film – niestety, znacznie słabszy od książkowego oryginału. „Paranoja” opowiada historię młodego pracownika korporacji, który zostaje przyłapany na zdefraudowaniu firmowych pieniędzy. Szef jednak nie zgłasza tego organom ścigania. Zamiast tego proponuje pomysłowemu podwładnemu bardzo ciekawy, choć niebezpieczny układ… Świetna literatura, bardzo wciągająca i pokazującą cały kunszt Findera w budowaniu narracji.

„Człowiek firmy”

Ta książka konstrukcyjnie jest bardzo podobna do „Paranoi” i pewnie dlatego tak dobrze się ją czyta. „Człowiek firmy” to historia właściciela wielkiego przedsiębiorstwa, który najpierw zostaje wdowcem, a następnie musi podjąć bardzo trudną decyzję o zwolnieniu kilku tysięcy pracowników. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót, gdy ktoś włamuje się do jego domu… Książka bardzo szybko wciąga i można ją „połknąć” w kilka dni.

„Instynkt zabójcy”

W tej książce Finder kontynuuje tak dobrze opanowane przez siebie wątki korporacyjne. Tym razem poznajemy Jasona Steadmana, który jest dyrektorem handlowym w dużej firmie. Nie narzeka na zarobki, ale nie może zrobić kolejnego kroku w karierze – ponieważ rzekomo brakuje mu tytułowego instynktu. Wszystko zmienia się w momencie, gdy Jason poznaje niejakiego Kurta Semko – nowego pracownika ochrony w korporacji. Ta znajomość całkowicie zmienia sytuację handlowca i pozwala mu szybko piąć się po kolejnych szczeblach kariery – ale nic nie ma za darmo.

„Pogrzebane tajemnice”

Finder ma na swoim koncie serię książek, w których głównym bohaterem jest prywatny detektyw Nick Heller. Pozycją, która zdecydowanie się tutaj wyróżnia są właśnie „Pogrzebane tajemnice”. To bardzo udana książka, w której Nick musi szybko rozwikłać zagadkę porwania córki swoich przyjaciół. Czasu jest bardzo mało, ponieważ dziewczyna ma być pogrzebana w trumnie…

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.