Masz mało czasu na czytanie? Nie sięgaj po grube lektury!

Antoni Kwapisz
02.11.2021

Czytanie, zwłaszcza wartościowych książek, jest najlepszą inwestycją w rozwój intelektualny i duchowy. Mimo to nawet co drugi Polak w ogóle nie ma kontaktu z lekturą. Najczęściej tłumaczymy to brakiem czasu. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, pracujesz do późna i wieczorem nie masz już siły na czytanie, to skorzystaj z naszej wskazówki. Nie sięgaj po grube lektury, ale wybieraj znacznie krótsze książki. Dlaczego? Oto kilka argumentów.

Zgubisz wątek po dłuższej przerwie

Sięganie po bardzo grubą lekturę przez osobę, która naprawdę nie ma dużo czasu na czytanie, to zła decyzja. Niemal na pewno okaże się, że po przeczytaniu np. 100 stron i odłożeniu lektury na dłużej zgubisz wątek, przez co pryśnie cała przyjemność z obcowania z książką. Będziesz się cofać, pomijać niektóre fragmenty, na czym mocno ucierpi jakość czytania.

Warto tutaj kierować się sprawdzoną zasadą: sięgamy po takie książki, które jesteśmy w stanie przeczytać w ciągu 1 maksymalnie 2 miesięcy.

Gruba lektura zniechęca do czytania

Już sam fakt, że codziennie spoglądasz na „kobyłę” czekającą, aż po nią sięgniesz, może deprymować i wywoływać poczucie winy. Jeśli bardzo chcesz nadrobić czytelnicze zaległości, ale nie ma czasu, aby poświęcić kilka godzin dziennie lekturze, to wybieraj znacznie krótsze pozycje. Takie, które nawet mając do dyspozycji np. pół godziny dziennie jesteś w stanie przeczytać w ciągu miesiąca.

Nie zabierzesz takiej książki wszędzie

Osoby uwielbiające czytać, ale niemające na to zbyt wiele czasu, powinny wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do obcowania z lekturą. Czytać można na przykład w autobusie, w przerwach w pracy etc. Trudno jest sobie natomiast wyobrazić sytuację, w której codziennie dźwigamy w torbie książkę liczącą ponad 1000 stron – jest po prostu za ciężka i nieporęczna. To praktyczny argument przemawiający za sięganiem po znacznie cieńsze lektury.

Utkniesz w lekturze, która może nie dawać Ci satysfakcji

Gdy już zaczniesz czytać grubą książkę, ale z braku czasu lektura będzie Ci szła jak po grudzie, to w pewnym momencie możesz dojść do wniosku, że niepotrzebnie trwonisz na nią energię. Nie każda pokaźna książka jest godna uwagi. Mimo to będziesz dalej brnąć w lekturę, choć mógłbyś w tym czasie sięgnąć po znacznie lepsze pozycje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.