Na czasie: świetne książki o epidemii

Antoni Kwapisz
19.06.2020

Literatura grozy i postapokaliptyczna zawsze cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród czytelników. Wbrew obiegowej opinii nie jest to żaden gorszy gatunek, a już na pewno nie można tego powiedzieć o tych pozycjach, które znalazły się w naszym zestawieniu. Wybraliśmy znakomite książki o epidemii, do których warto zajrzeć zawsze, nie tylko w okresie zbiorowej kwarantanny. Wpisz sobie te pozycje na listę must read.

„Dżuma”

Zaczynamy od klasyki, ale do niej warto sięgać zawsze. „Dżuma” Alberta Camus to jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, która – abstrahując już od walorów czysto literackich – jest bardzo wciągająca i fantastycznie obrazuje ludzkie zachowania w obliczu epidemii. Oczywiście tę powieść należy odbierać metaforycznie, ale i tak czyta się znakomicie. W sam raz na naszą listę.

„Epidemia”

Pora na coś zdecydowanie świeższego. Skoro piszemy o literaturze podejmującej tematy medyczne i epidemiczne, to w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć propozycji od mistrza tego gatunku – Robina Cooka. Proponujemy jego najpopularniejszą powieść o znamiennym tytule „Epidemia”, w której autor opisuje losy młodej lekarki z amerykańskiej Atlanty. Marissa Blumenthal próbuje zmierzyć się z zagadką patogenu, który przetrzebia ludzkość w Stanach Zjednoczonych.

„Jestem legendą”

Większość z nas kojarzy głośny film z Willem Smithem w roli głównej, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, że powstał on na motywach bardzo głośnej powieści o tym samym tytule. To rewelacyjna literatura postapokaliptyczna, w której mierzymy się z historią tajemniczego wirusa zamieniającego ludzi w wampiry. W tym przypadku śmiało można napisać, że książka o kilka długości wyprzedza film, a ponieważ był to obraz naprawdę dobry, to pomyśl, jakich wrażeń dostarczy Ci literacki pierwowzór.

„Bastion”

Tej pozycji absolutnie nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, bo kto jak kto, ale Stephen King potrafi po mistrzowsku wywołać klimat intelektualnej grozy. W tej powieści motywem przewodnim jest Kapitan Trips, jak autor określa wirusa grypy masowo zabijającego ludzkość. Książka wciąga od pierwszych stron i śmiało może zostać zaliczona do grona najlepszych dzieł spod pióra Kinga.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.