Najważniejsze nagrody literackie – polskie i zagraniczne

Mateusz Nowak
15.03.2021

Żaden wybitny literat nie tworzy z myślą o otrzymywaniu nagród. Miło jest jednak otrzymasz zaszczytne wyróżnienie, zwłaszcza wtedy, gdy o jego przyznaniu decyduje uznana kapituła. Są setki najróżniejszych nagród literackich, ale tak naprawdę liczy się tylko kilka z nich. W naszym artykule wymieniamy te najważniejsze, zarówno przyznawane w Polsce, jak i w skali międzynarodowej.

Literacka Nagroda Nobla

Nie ma ważniejszej nagrody dla twórcy literatury niż właśnie Nobel. W Polsce tego zaszczytu dostąpili Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk. Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 1902 roku i do tej pory otrzymało ją ponad 100 autorów.

Nagroda Bookera

To drugie, zaraz po Noblu, najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie literatury, przyznawane od 1969 roku w Wielkiej Brytanii. Nagroda Bookera bardzo często jest wstępem do otrzymania Literackiej Nagrody Nobla, a na pewno stawia laureata w pierwszym rzędzie najwybitniejszych współczesnych twórców. Spośród Polaków to wyróżnienie otrzymali Stanisław Lem oraz Olga Tokarczuk.

National Book Award

To najważniejsza nagroda literacka przyznawana w Stanach Zjednoczonych od 1936 roku. Otrzymują ją autorzy w czterech kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, literatura młodzieżowa oraz poezja.

Nagroda Pulitzera

Choć w powszechnej świadomości jest ona przyznawana za dokonania dziennikarskie, to Pulitzerem nagradza się również autorów książek – w tym w kategorii literatury faktu oraz beletrystyki. Łącznie jest to aż 21 kategorii.

Nagroda Nike

Najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Polsce. Nagroda Nike jest przyznawana od 1997 roku, a do tej pory otrzymali ją m.in. Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska czy Olga Tokarczuk.

Nagroda Fundacji im. Kościelskich

To również bardzo ważna nagroda, którą przyznaje kapituła Fundacji mieszczącej się w Genewie. Nagradzani są przede wszystkim młodzi, obiecujący literaci, stąd na liście laureatów znajdziemy m.in. Szczepana Twardocha czy Jacka Dukaja.

Paszporty „Polityki”

Tygodnik „Polityka” od 1993 roku przyznaje własne nagrody twórcom szeroko pojętej kultury. Jest oczywiście także kategoria literacka. Nagroda do tej pory trafiła w ręce m.in. Marcina Świetlickiego, Wojciecha Kuczoka, Marka Krajewskiego czy Zygmunta Miłoszewskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie