Książki nigdy nie osiągną takiej popularności, jak chociażby filmy czy albumy muzyczne. Są trudniejsze do przyswojenia, często droższe, wymagają dużego skupienia i poświęcenia sporej ilości czasu na zapoznanie się z ich treścią. Z drugiej strony twórcy kina i muzyki mogą tylko pomarzyć o takich wynikach sprzedaży, jakie stały się udziałem pozycji z naszego rankingu. Prezentujemy listę największych literackich bestsellerów w historii – liczby sprzedanych egzemplarzy robią wrażenie!
Dzieło życia Miguela Cervantesa i jedna z najwybitniejszych powieści w dziejach literatury, to lektura mądra, pouczająca, zabawna. W odróżnieniu od wielu równie ważnych dzieł jest dość przystępna w warstwie językowej. Nie dziwi więc, że to absolutny lider pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy. Do dziś swój egzemplarz „Don Kichota” ma około 500 milionów osób.
W Polsce nie jest to powieść powszechnie kojarzona (przynajmniej w porównaniu z „Don Kichotem”), więc jeśli nigdy po nią nie sięgnąłeś, koniecznie nadrób zaległości. „Opowieść o dwóch miastach” prowadzi nas przez ulice Londynu i Paryża w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. To dzieło, które doskonale pokazuje, dlaczego Charles Dickens jest uznawany za jednego z największych autorów i mistrzów literatury światowej XIX wieku. Rzadko się zdarza, aby tak ambitna powieść osiągnęła spektakularny sukces sprzedażowy. „Opowieść o dwóch miastach” ma lub miało w swoich domach około 200 milionów osób.
Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku, może kilkunastu lat ta powieść przeskoczy w rankingu dzieło Dickensa. Aktualnie „Władcę pierścieni” sprzedano w liczbie ponad 150 milionów egzemplarzy i nadal można go bez problemu dostać w większości księgarni na świecie. Jest to zasługa nie tylko kunsztu pisarskiego J.R.R. Tolkiena, ale także ogromnego sukcesu filmowych adaptacji jego książek. „Władca pierścieni” to powieść wyjątkowa głównie z uwagi na niesamowicie barwny i szczegółowo zaprezentowany fikcyjny świat. Pozycja nie tylko dla fanów klimatów fantasy!
Można się sprzeczać o literacką wartość powieści Paulo Coelho. Faktem jest jednak, że pokochali je czytelnicy na całym świecie. Jest to literatura popularna, obyczajowa, przystępna językowo, łatwa do zrozumienia, choć sprytnie kreowana na wybitną. Połączenie wszystkich tych elementów dało niewiarygodny sukces sprzedażowy, czego najlepszym przykładem jest właśnie „Alchemik” – najgłośniejsza powieść w dorobku Coelho. Do tej pory do czytelników trafiło ponad 150 milionów egzemplarzy.