Oscarowe książki, czyli powieści, na podstawie których stworzono nagrodzone filmy

Antoni Kwapisz
24.03.2020

O tym, że literatura jest głównym źródłem inspiracji dla twórców kina wie każdy. Często jednak jest tak, że gdy jakiś film zgarnia Oscara, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jego scenariusz był adaptowany. Kilka głośnych przykładów nagrodzonych filmów, które powstały na podstawie równie znanych książek, wymieniamy w naszym zestawieniu.

Lot nad kukułczym gniazdem

Najgłośniejsza powieść Kena Kesey’a do tego stopnia zafascynowała Milosa Formana, że postanowił nakręcić film o tym samym tytule. Pamiętamy go głównie z fenomenalnej roli Jacka Nicholsona, za którą zresztą otrzymał on statuetkę Oscara dla najlepszego aktora. Sam film zgarnął nagrodę dla najlepszego obrazu w 1976 roku. Statuetki powędrowały też do najlepszej aktorki pierwszoplanowej Louise Fletcher, reżysera Milosa Formana oraz scenarzystów Bo Goldmana i Lawrence Hauben.

Ojciec chrzestny

Niezapomniana powieść Mario Puzo doczekała się aż trzech wybitnych ekranizacji. Skupmy się jednak na pierwszej z nich, z genialnymi kreacjami Marlona Brando i wschodzącej gwiazdy kina Ala Pacino. „Ojciec chrzestny” w adaptacji Francisa Forda Coppoli oczywiście zgarnął Oscara za najlepszy film roku 1973. Nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymał Marlon Brando, natomiast Coppola i Mario Puzo zostali nagrodzeni statuetką za najlepszy scenariusz adaptowany.

Przeminęło z wiatrem

Kinowa adaptacja tej powieści była gigantycznym sukcesem, choć miała premierę w tragicznym roku 1939. Niecały rok później zorganizowano galę oscarową, podczas której „Przeminęło z wiatrem” zgarnęło nagrody we wszystkich najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu, najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Vivien Leigh), najlepszej aktorki drugoplanowej (Hattie McDaniel), najlepszą reżyserię (Victor Fleming) i można by tak długo wymieniać.

Wybór Zofii

Do tej powieści trzeba dojrzeć, podobnie zresztą jak do filmu, który powstał na jej podstawie. Książka przybliża historię polskiej Żydówki, która przeżyła obóz koncentracyjny i po wojnie zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. Tam wdaje się w romans, a do tego budzi fascynację u młodego sąsiada. Film nie jest tak dobry, jak literacki pierwowzór, ale warto go obejrzeć chociażby dla fantastycznej roli Meryl Streep, za którą oczywiście otrzymała Oscara podczas gali w 1983 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie