Pierwszy raz z prozą Stephena Kinga? Zacznij od tych pozycji!

Mateusz Nowak
20.01.2020

Stephen King słusznie jest określany mianem mistrza literackiej grozy. W swoim dorobku właściwie nie ma żadnej słabej pozycji – większość to te wybitne. King udowodnił, że horror może być pełnowartościowym nurtem w literaturze klasy A, co jest zasługą znakomitego języka, misternego budowania napięcia i bardzo wyrazistych bohaterów. Wielu z nich poznaliśmy dzięki filmowcom, ponieważ King należy do najchętniej ekranizowanych pisarzy na świecie. Jeśli dopiero zamierzasz sięgnąć po pierwszą pozycję z jego dorobku, ale nie wiesz, od czego zacząć, to mamy dla Ciebie kilka godnych polecenia tytułów.

„To”

Jest to prawdopodobnie najbardziej znana powieść Kinga. Co zaskakujące, uznaje się ją też za najlepszą. „To” opowiada historię małego miasteczka, w którym w dziwnych okolicznościach giną dzieci. Za wszystkim stoi przerażający klaun.

„Bastion”

Teraz dla odmiany mniej popularna pozycja w dorobku Stephena Kinga, którą jednak warto polecić z uwagi na fantastyczny klimat. Tym razem pisarz kreśli nam świat po apokalipsie i opisuje losy bohaterów, którym przychodzi się zmierzyć z czystym złem.

„Miasteczko Salem”

Przy pisaniu tej powieści King inspirował się książką „Dracula” Brama Stokera. Atmosfera grozy, jaka towarzyszy czytelnikowi, jest momentami trudna do zniesienia. To pełnokrwisty literacki horror, przerażający, ale też niesamowicie wciągający.

„Ręka mistrza”

Nie jest to powieść z Top 10 najbardziej znanych książek w dorobku Stephena Kinga, ale pod względem fabularnym i czysto literackim spokojnie można ją uznać za jedną z najlepszych. Opowiada historię mężczyzny, który trochę przypadkowo zostaje malarzem, tworząc zachwycające dzieła sztuki. Nie jest to jednak talent dany za darmo…

„Cmętarz zwieżąt”

Błędy ortograficzne w tytule są oczywiście zamierzone. Ta powieść jest przerażająca – to najbardziej konkretna recenzja, jaką można na jej temat przygotować. Jeśli więc lubisz literackie horrory i nie masz po nich problemów z zaśnięciem, to zacznij swoją przygodę z Kingiem właśnie od tej pozycji. Wciąga, nie pozwala przerwać czytania, dlatego zarezerwuj sobie na nią trochę wolnego czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.