Samodzielne czytanie: jakie zasady warto wprowadzić w domu?

Maciej Piwowski
25.05.2020

Większość rodziców doskonale wie, jak ważne jest, aby dziecko już od najmłodszych lat miało stały kontakt z literaturą. Wspólne czytanie książeczek, oglądanie obrazków, a następnie przejście do „poważniejszych” lektur jest świetnym sposobem na spędzanie czasu i zacieśnianie więzi. Przychodzi jednak taki moment, kiedy powinno już zacząć czytać samodzielnie – najczęściej następuje to w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Początki mogą być bardzo trudne, dlatego warto wprowadzić w domu kilka prostych zasad. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Z góry ustalony czas

Z dzieckiem w wieku 7-8 lat spokojnie można się już umówić na konkretny czas czytania książek. Zaproponuj, aby było to np. pół godziny dziennie, najlepiej wieczorem, przed pójściem spać. Skrupulatnie pilnuj, czy dziecko nie próbuje kombinować. Początkowo warto mu towarzyszyć, choć oczywiście pociecha nie musi czytać na głos. Stopniowo można też wydłużać czas lektury.

System nagród/pochwał

Czytanie samo w sobie powinno sprawiać dziecku przyjemność, ale zanim to nastąpi, dobrze będzie lekko je zmotywować do lektury. Tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdzi się niezawodny system nagród. Oczywiście nie muszą (a nawet nie powinny) to być nagrody rzeczowe. Świetnym pomysłem będzie przygotowanie tabelki, w której za każdy literacki dzień dziecko otrzymuje np. uśmiech. Uwierz, że Twoja pociecha bardzo się postara, aby zebrać jak najwięcej takich nagród.

Bez odstępstw

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest prezentowanie słomianego zapału. Czyli: dziecko ładnie czyta przez 2-3 tygodnie, po czym rodzice zaczynają mu odpuszczać. A to „bo jest już za późno”, a „bo leci fajny film w telewizji” itd. Nigdy tego nie rób. Czytanie powinno być dla dziecka rytuałem, zupełnie jak mycie zębów czy zjedzenie śniadania.

Stworzenie dobrych warunków do czytania

To bardzo ważne, aby dziecko mogło stawiać pierwsze kroki w świecie literatury w komfortowych dla siebie warunkach. Nie musi czytać przy biurku – jeśli woli własne łóżko, to warto mu na to pozwolić. Zadbaj jednak o dostatecznie mocne oświetlenie, ciszę, zabroń włączania telewizora czy radia. Jeśli w domu jest młodsze rodzeństwo, nie pozwalaj, aby przeszkadzało ono bratu czy siostrze w lekturze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie