„Świat Zofii” – świetna lektura, którą możesz podrzucić nastoletniej córce

Krzysztof Jagielski
14.03.2023

Jeszcze kilkanaście lat temu była to lektura szkolna, ale dziś o „Świecie Zofii” próżno rozmawiać z nastolatkami. Ta fantastyczna powieść epistolarna (czyli w listach) jest literackim klasykiem, w którym współcześni młodzi ludzie nadal mogą znaleźć coś dla siebie. Wręcz powinni, biorąc pod uwagę to, w jakim świecie żyjemy. Masz dorastającą córkę, która uwielbia czytać i nie słyszała wcześniej o „Świecie Zofii”? Koniecznie podsuń jej tę lekturę. Dlaczego? Oto ważne argumenty.

Literatura przez wielkie L

To, że „Świat Zofii” nie znajduje się już w kanonie lektur dla liceum, jest smutnym dowodem na to, że jakość kształcenia w zakresie literatury podupada. Ta powieść niesie ze sobą olbrzymią wartość dla młodego człowieka, który na tym etapie życia wciąż nie wie, kim jest, co chce robić w życiu, jak poradzić sobie z presją reklamy, jak odnaleźć się w trudnych relacjach międzyludzkich.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja nastoletnia córka miała kontakt z solidną literaturą, to „Świat Zofii” jest jedną z pierwszych pozycji, jakie warto jej polecić.

Powieść, która bazuje na życiowej mądrości

„Świat Zofii” to powieść epistolarna, w której główny wątek obraca się wokół filozofii. Książka często jest wręcz określana wstępem do filozofii, ponieważ w zrozumiały dla młodych ludzi sposób przybliża dokonania najwybitniejszych myślicieli w historii.

Choć tematyka może się wydawać trudna, to w rzeczywistości wątki filozoficzne są podane czytelnikowi w przyjaznej formie. Świadczy o tym też ogromny sukces powieści, która od 1991 roku sprzedała się w ponad 26 milionach egzemplarzy i została przetłumaczona z norweskiego na 53 języki.

Wstęp do literatury pięknej

„Świat Zofii” to bardzo dobry wybór na początek przygody z poważniejszą literaturą. Jeśli Twoja córka do tej pory miała kontakt głównie z lekturami szkolnymi i literaturą młodzieżową, a ciągnie ją do klasyki, to na pewno w jedną z pierwszych pozycji powinna być właśnie powieść Josteina Gaardera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie