Robin Cook to mistrz gatunku literackiego określanego jako thriller medyczny. Autora uznaje się wręcz za jego prekursora. Jeśli nie znasz twórczości Robina Cooka, a szukasz jakiejś wciągającej, niekoniecznie mocno angażującej intelektualnie lektury, to jak najbardziej możemy polecić sięgnięcie po jedną z pozycji w dorobku tego pisarza – na przykład „Kryzys” czy kultową już „Epidemię”. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się literaturą Cooka.
Czego jak czego, ale wartkiej akcji fabule kreowanej przez Robina Cooka odmówić nie można. Jeśli lubisz książki, w których od początku dużo się dzieje, jest wielu bohaterów pobocznych i każdy z nich wnosi do fabuły coś istotnego, to ta literatura powinna Ci przypaść do gustu.
Tym, co pozwoli Robinowi Cookowi wyróżnić się na rynku literackim, jest właśnie unikalność fabuły. Jego książki nie są zwykłymi kryminałami czy thrillerami przepełnionymi policyjnymi wątkami. Tutaj oś fabuły tworzą wydarzenia związane z medycyną. Nic dziwnego: w końcu autor jest z wykształcenia lekarzem.
Ta innowacja sprawia, że książki Cooka czyta się z zaciekawieniem, a przy tym ma się poczucie, że zawarte w nich informacje są przekazywane w sposób zgodny z konsensusem naukowym, co uwiarygadnia fabułę.
Nie ma oczywiście mowy o tym, aby ktoś obyty z literaturą doznał artystycznego katharsis w kontakcie z książkami Cooka. Są to pozycje stricte rozrywkowe, zaliczane do kategorii literatury popularnej. Nie ma w tym natomiast nic złego. Każdy z nas ma od czasu do czasu ochotę na coś lżejszego, niekoniecznie zmuszającego do wysiłku intelektualnego, ale po prostu dostarczającego dobrej zabawy. Książki Robina Cooka są idealnym wyborem na wakacje, weekendowy wyjazd za miasto, długą podróż pociągiem etc.
Jeśli lubisz kryminały, natomiast masz od pewnego czasu wrażenie, że wszystkie są pisane „na jedno kopyto”, to spróbuj z książkami Cooka. Choć mają one charakterystyczny kryminalny sznyt, to jednak bliżej im do klasycznych thrillerów. Wątki medyczne sprawiają natomiast, że jest to literatura bardzo charakterystyczna, wyróżniająca się na tle standardowej estetyki kryminalnej.