Chcesz otworzyć firmę spedycyjną? Sprawdź, jakie pojazdy Ci się przydadzą

Maciej Piwowski
28.10.2015

W Polsce działa ponad 250 tysięcy firm transportowych, ale wciąż powstają kolejne. Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że jest to łatwy kawałek chleba, zachęca też możliwość uzyskania finansowania na zakup floty pojazdów, dzięki czemu nie jest konieczny niebotyczny kapitał na rozpoczęcie działalności. Jeśli także myślisz o założeniu firmy spedycyjnej, to najpierw zastanów się, jakie samochody będą Ci potrzebne. Pomoże Ci nasz poradnik.

Pojazdy typu furgon

Furgony są podstawowymi samochodami spedycyjnymi, a jeśli zainwestujemy jeszcze w auta ze skrzynią, to mamy już podstawę do rozpoczęcia działalności. Wówczas możemy się skupić na przewozie przeróżnych towarów, nawet żywności i zwierząt.

Furgony mogą być pojazdami przystosowanymi do przewozu towarów wymagających specjalnego traktowania. Są auta typy izoterma, które nadają się do transportowania żywności. Są takie, których skrzynie po odpowiednim zabezpieczeniu mogą transportować delikatne towary, chociażby meble. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakim rodzajem skrzyni mamy do czynienia. Te z rdzeniem polistyrenowym służą do przewozu wyłącznie równomiernie rozłożonego załadunku.

Popularnym wyborem wśród spedytorów są furgony z zabudową typu „szczęki”. Ich cechą jest to, że istnieje możliwość otwarcia boków tak, jak robi się to z burtami. Wówczas jedna część burty automatycznie otwiera się na dach, a drugą ręcznie opuszczamy w stronę ziemi. Jest to praktycznie i umożliwia np. załadunek towarów przy użyciu wózka widłowego.

Do ciężkich i specjalistycznych zastosowań

Dysponując samymi furgonami czy autami z zabudową skrzyniową nie można jednak podbić branży transportowej, bo takie pojazdy nie nadają się do przewozu ciężkich materiałów. Jeśli zamierzamy się tym trudnić, wówczas musimy zainwestować w samochody z nadwoziem płytowym, gdzie rama jest połączona z oprzyrządowaniem, do którego doczepiamy naczepę lub przyczepę niskopodwoziową.

Można także pójść o krok dalej i od razu skupić się na transporcie specjalistycznym. To jednak wymaga poniesienia bardzo poważnych inwestycji związanych z zakupem odpowiednich pojazdów. Przykładem będzie tu chociażby gruszka do przewozu betonu lub cysterna. Tego typu pojazdy wybierają jednak już doświadczeni spedytorzy, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku i pewność zleceń.

Kupując takie pojazdy na początku swojej drogi ryzykujemy, że inwestycja się nie zwróci. Dużo łatwiej jest jednak rozpocząć swoją przygodę z logistyką na bazie transportu lżejszego, a nawet ciężkiego, ale nie specjalistycznego.

Początkujący przedsiębiorca działający w branży transportowej ma bardzo szerokie możliwości „wejścia na rynek”. Może skorzystać z finansowania zakupu pojazdów w formie leasingu lub bazować na wypożyczaniu samochodów – ale tylko do pewnego momentu. W tej branży najważniejsza jest bowiem solidność, a na dobrą opinię pracuje się latami.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie