Czym jest procedura TIR?

Maciej Piwowski
16.01.2017

W języku potocznym często używa się sformułowania „tranzyt”, jednak wiele osób nie wie, co ono właściwie oznacza. Otóż z formalnego punktu widzenia tranzyt jest przewozem towarów pochodzących z zagranicy, które nie podlegają normalnej procedurze celnej, ponieważ wcześniej zostały zgłoszone, odebrane i zaplombowane. W naszym kraju tranzyt najczęściej odbywa się w oparciu o procedurę TIR. Czym ona jest?

Na czym polega procedura TIR?

Procedurę TIR stosuje się w przypadku przewozów drogowych, w trakcie których nie został zaplanowany przeładunek. Taki przewóz może odbyć się przez jedną granicę lub kilka, ale pod warunkiem, że ładunek cały czas pozostaje nienaruszony i widnieją na nim oryginalne celne zamknięcia.

Ważne!

Transport w procedurze TIR musi się rozpocząć i zakończyć przewozem drogowym, jednak w trakcie możliwe jest korzystanie z innych środków lokomocji, jak chociażby statek czy pociąg.

Przewoźnik musi również pamiętać, że pojazd zgłoszony do procedury TIR powinien choć raz opuścić terytorium kraju, z którego wystartował. Trasa może się natomiast zakończyć w tym samym kraju.

Jakie warunki musi spełnić ładunek?

Aby można było skorzystać z procedury TIR, należy wcześniej zgłosić ładunek i spełnić konkretne wymagania celne, dzięki czemu nie ma później konieczności przeprowadzania ponownej odprawy na granicy. Te wymagania to:

  • Zaplombowanie ładunku zgodnie z zasadami przesyłki celnej – uniemożliwia to swobodne wprowadzenie ładunku do obrotu na terytorium kraju, który nie jest do tego przeznaczony,
  • Świadectwo dopuszczenia pojazdu do drogowego transportu międzynarodowego pod zamknięciami celnymi,
  • Wcześniej podanie trasy przejazdu transportu i jej zaakceptowanie przez celników,
  • Naniesienie plomb celnych na skrzynię ładunkową – będą one później sprawdzane podczas przekraczania granicy.

Przewoźnik powinien także pamiętać, że procedura TIR nie gwarantuje, iż ładunek jednak nie zostanie sprawdzony podczas wyrywkowej kontroli. Dzieje się tak w sytuacji, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie przewożenia kontrabandy, najczęściej na podstawie donosu. Taka kontrola może zostać przeprowadzona w każdym granicznym urzędzie celnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie