Jak założyć firmę transportową krok po kroku?

Remigisz Szulc
08.08.2016

Transport już od dawna nie jest żyłą złota i idealnym pomysłem na biznes. Szalejące ceny paliw, olbrzymia konkurencja, problemy polityczne, niskie stawki i minimalne wynagrodzenie dla kierowców w Niemczech i Francji dobijają setki polskich firm transportowych. Mimo to wciąż nie brakuje chętnych do wejścia w tę branżę. Jak założyć firmę transportową krok po kroku? Podpowiadamy.

Najpierw rejestracja działalności

Aby prowadzić firmę transportową konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. Można to zrobić w dowolnym urzędzie, a cała procedura trwa najwyżej kilka dni. Przedsiębiorca jako przedmiot prowadzenia działalności musi wskazać usługi transportowe.

Uzyskanie licencji

To, jakie licencje będą potrzebne, zależy od charakteru transportu. Jeśli przedsiębiorca będzie prowadzić przewóz osób i rzeczy busami do 3,5 tony, to wystarczy mu zwykła licencja na wykonywanie krajowego transportu, którą wydaje Inspektor Transportu Drogowego. Bardziej specjalistyczne formy przewozu wymagają uzyskania innych licencji – szczegóły zawsze znajdują się na stronie internetowej ITD.

Ważne

Do wniosku o wydanie licencji trzeba dołączyć zaświadczenie o niekaralności oraz certyfikat kompetencji zawodowych. Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i przynajmniej jednego członka kierownictwa firmy transportowej.

Zakup samochodu i zatrudnienie ludzi

Jeśli przedsiębiorca planuje skromne początki w branży i chce skupić się na drobnym przewozie ludzi lub towarów małym autem dostawczym, wówczas odpada mu koszt związany z zatrudnieniem pracowników. Prędzej czy później przyjdzie jednak moment, gdy rozwój firmy (a więc wyższe dochody) będzie uzależniony od zwiększenia liczby kierowców i samochodów. To wiąże się z wysokimi kosztami, jednak w dłuższej perspektywie jest to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu w branży.

Początkujący właściciel firmy transportowej musi liczyć się z tym, że od razu czekają go spore wydatki. Chodzi nie tylko o zakup samochodu, ale też uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych oraz zbudowanie finansowego zabezpieczenia niezbędnego do otrzymania licencji.

Pamiętaj

Takie zabezpieczenie wynosi 9 tysięcy euro na pierwszy samochód i 5 tysięcy euro na każdy kolejny pojazd.

Początki w branży transportowej są bardzo trudne – trzeba znaleźć klientów, zdobyć zaufanie większych graczy, którzy z czasem zaczną dzielić się zleceniami w formie podwykonawstwa. Mimo kryzysu toczącego branżę nadal można w niej jednak zarobić dobre pieniądze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie