Jak zarządzać magazynem? 7 rad dla stawiających na efektywność

Marek Szydełko
28.10.2015

Logistyka kojarzy nam się głównie z transportem, ale ten nie mógłby istnieć, gdyby nie zaplecze magazynowe. W praktyce to właśnie zarządzanie magazynem decyduje o tym, czy cały łańcuch powiązań logistycznych będzie działał bez zarzutu. Dobrze prowadzony magazyn jest skarbem dla każdej firmy, chaotyczny natomiast może stać się jej gwoździem do trumny. Jak zarządzać magazynem, aby efektywnie wykorzystać swoje zaplecze? Oto 7 złotych zasad.

  1. Ustal zasady i egzekwuj ich stosowanie – w magazynie musi zostać określone, jakie duże partie wyrobów mają się w nim znajdować, jaką mają charakterystykę techniczną, jakie są konkretne terminy dostaw, jak długo towary mogą być przechowywane w danym sektorze. Automatyzacja procesów – to najważniejsze zagadnienie.
  2. Wymagaj porządku – osoby pracujące w magazynie muszą mieć nawyk dbania o swoje stanowisko pracy, ale też o ogólny ład panujący na hali. Idealnie byłoby wdrożyć w magazynie zasady japońskiej metody 5S (m.in. oznaczanie sektorów i narzędzi konkretnymi kolorami), która znacznie usprawnia pracę. Zacząć można jednak od klarownego wyłożenia pracownikom, że porządek w miejscu pracy jest i będzie egzekwowany.
  3. Zainwestuj w system ERP – lub jakikolwiek inny system informatyczny do zarządzania magazynem. To nie ma być tylko narzędzie do obserwowania stanu magazynowego, ale do całościowej organizacji pracy, odnotowywania przyjęć towaru i jego wydawania, uwzględniania zwrotów reklamacyjnych itd. Taki system jest wręcz niezbędny we współczesnej logistyce.
  4. Nie oszczędzaj na sprzęcie – pracownicy magazynowi nie są tragarzami, dlatego muszą mieć do pomocy sprzęt w postaci wózków widłowych i tzw. „paleciaków”. Nie przeceniaj ich możliwości, bo w krótkim czasie będziesz mieć armię ludzi na zwolnieniach lekarskich. Sprzęt magazynowy znacznie usprawnia pracę i jest po prostu inwestycją w rozwój biznesu.
  5. Sięgnij po nowoczesne technologie – trudno sobie wyobrazić, że współczesny magazyn może efektywnie funkcjonować w oparciu o np. ręczne spisywanie stanu. Najlepiej sprawdzają się dziś kody kreskowe, których skanowanie trwa chwilę, a jeśli nad wszystkim czuwa jeszcze dedykowany system ERP, to całość po prostu działa dużo sprawniej i efektywniej.
  6. Nie rób zapasów – to mania wielu przedsiębiorców, ale zupełnie niepotrzebna. W dzisiejszym świecie, gdy wszystko możemy mieć na zawołanie i w ciągu dosłownie chwili, nie ma sensu tworzyć olbrzymich zapasów materiałów, szczególnie tych rzadziej używanych. Idealną sytuacją jest model, w którym przepływ materiałów przez magazyn jest ciągły – dana rzecz go opuszcza, a za chwilę pojawia się nowa.
  7. Jeśli nie stać Cię na własny magazyn, pomyśl o wynajmie – w Polsce bardzo dynamicznie rośnie dostęp do wynajmowanych powierzchni magazynowych, na co główny wpływ ma rozwój branży e-commerce. Wynajęta powierzchnia wcale nie jest złym rozwiązaniem w przypadku firm, które nie muszą mieć natychmiastowego dostępu do swoich zasobów. Może to być też dużo tańsze.

Efektywne zarządzanie magazynem nie jest niestety zadaniem łatwym. Wprowadzenie procedur to jedno, a ich egzekwowanie to coś zupełnie innego.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie