Kierowca spowodował wypadek? Kiedy możesz domagać się od niego odszkodowania?

Piotr Kowalczyk
10.04.2017

Wypadki drogowe się zdarzają i nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy i kiedy dojdzie do takiej sytuacji. Szczególne powody do zmartwień mają właściciele firm transportowych, którzy wysyłają w trasy kilka czy kilkanaście pojazdów, biorąc na siebie odpowiedzialność za powierzony ładunek. Sprawny pojazd i doświadczony kierowca znacznie minimalizują ryzyko wypadku, ale w żaden sposób go nie wykluczają. Szczególnie, jeśli do wypadku przyczyni się sam kierowca. W niektórych przypadkach właściciel firmy transportowej może domagać się odszkodowania od swojego kierowcy. Przeczytaj, na czym to dokładnie polega.

Najważniejsze jest udowodnienie winy kierowcy

O dochodzeniu odszkodowania od kierowcy może być mowa wyłącznie wtedy, gdy do wypadku doszło ewidentnie z jego winy. Pomocna będzie więc notatka policyjna oraz potwierdzenie wręczenia kierowcy mandatu (lub skierowania sprawy do sądu). To jednak nie wszystko.

Właściciel firmy transportowej musi jeszcze wykazać, że kierowca doprowadził do wypadku w sposób umyślny. Jak tego dowieść? W praktyce można powołać się chociażby na rażące złamanie przepisów drogowych. Jeśli kierowca rozpędził ciężarówkę do 100 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym, to musiał zdawać sobie sprawę z ryzyka wypadku. Tak samo będzie w sytuacji, gdy kierowca np. pisał SMS-y podczas jazdy czy wykonywał niebezpieczne manewry.

Każde takie zachowanie jest podstawą do domagania się odszkodowania od kierowcy. Właściciel firmy może zdecydować się na taki krok, jeśli ładunek został uszkodzony i to on musi pokryć stratę klienta. Oczywiście w grę wchodzi także naprawa uszkodzonego pojazdu.

Czy pojazd został przekazany kierowcy właściwie?

To bardzo ważna kwestia, która może być podstawą oddalenia roszczenia właściciela wobec kierowcy. Jeśli kierowca wykaże, że pojazd został mu udostępniony w niewłaściwy sposób, to sąd nie zasądzi odszkodowania. Co to oznacza „we właściwy sposób”?

Otóż kierowca przede wszystkim nie może zostać zmuszony do wyjazdu w trasę – jeśli ma w tym dniu urlop, a mimo to zasiądzie za kółkiem, może mieć to znamiona przymuszenia go do wykonania pracy. Innym przykładem jest wydanie kierowcy niesprawnego samochodu.

Gdy w wypadku ktoś ucierpiał

Jeśli wypadek spowodował obrażenia u osób trzecich, to pełną odpowiedzialność materialną za spełnienie ich roszczeń ponosi właściciel firmy transportowej. Jest tak jednak wyłącznie w sytuacji, gdy do wypadku doszło w sposób nieumyślny, a kierowca wypełniał swoje obowiązki służbowe (czyli nie odbywał jazdy w celach prywatnych). Wówczas właściciel także może się domagać odszkodowania od kierowcy po spełnieniu wymienionych wcześniej warunków.

Warto również wiedzieć, że wysokość odszkodowania, jakiego właściciel może domagać się od kierowcy, wynosi maksymalnie trzykrotność jego pensji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie