Kierowco zawodowy: nie dziaduj i nie pozwól robić z siebie dziada!

Mateusz Nowak
24.10.2018

Życie kierowcy zawodowego nigdy nie było łatwe i to się raczej nigdy nie zmieni. Wielogodzinna praca za kółkiem jest bardzo męcząca, a do tego dochodzi obciążenie psychiczne związane z rozłąką z najbliższymi. Dlatego obowiązkiem właściciela firmy transportowej jest stworzenie pracownikowi możliwie najbardziej komfortowych warunków – i nie chodzi tutaj o tylko o klasę ciągnika siodłowego. Niestety, w dalszym ciągu w branży przewozowej obserwujemy zjawisko tzw. dziadowania. Każdy kierowca powinien się przeciwko temu buntować!

Mycie się w umywalce

Nie ma nic złego w tym, aby szybko odświeżyć się na stacji benzynowej. Jednak spędzanie całego tygodnia w trasie bez choćby kilkakrotnego wzięcia prysznica jest już oznaką skrajnego dziadowania. Wina niekoniecznie leży po stronie pracodawcy. Często to sami kierowcy rezygnują z wykorzystania przerwy na prysznic, bo wolą np. obejrzeć film czy wypić kolejną  kawę na stacji benzynowej. Niehigieniczny tryb życia ma wpływ na przyspieszenie wypalenia zawodowego i nie sprzyja zachowaniu koncentracji za kółkiem.

Spanie w szoferce

Coraz więcej europejskich krajów kategorycznie zakazuje tego procederu. W Polsce jednak wciąż gros kierowców śpi w szoferkach, zwykle na wyraźne żądanie pracodawcy. Owszem, jest to skuteczny sposób na oszczędności, ale na pewno nie wpływa to pozytywnie na nastrój kierowcy i tym samym na jego bezpieczeństwo na drodze. Jadąc w długą trasę należy wymóc na przewoźniku, aby zapewnił nocleg w hotelu. Zapotrzebowanie na zawodowych kierowców jest na tyle duże, że ta grupa zawodowa ma dziś mocną kartę przetargową w negocjacjach z pracodawcami.

Długa pauza na parkingu

45-godzinna pauza zawsze powinna wiązać się z pobytem w hotelu – taki obowiązek został już nałożony na kierowców pracujących m.in. w Niemczech czy we Włoszech. Jeśli pracodawca żąda, aby pauzę spędzić w szoferce, należy się przeciwko temu zbuntować. Długa pauza służy regeneracji, a ta nie będzie skuteczna, jeśli kierowca w dalszym ciągu będzie zmuszony do przebywania w kabinie ciągnika siodłowego.

Przeznaczanie diety na używki, zamiast na zdrowe jedzenie

Każdemu kierowcy zawodowemu przysługuje dodatek w postaci diety, który powinien zostać przeznaczony na zakup posiłków regeneracyjnych. Wielu kierowców woli jednak te pieniądze zaoszczędzić lub wydać je na papierosy czy alkohol w trakcie pauzy. Takie postępowanie prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i znacząco obniża poziom bezpieczeństwa na drogach. Jest to także typowe dziadowanie.

Jesteś kierowcą zawodowym? Przestań więc dziadować i nie pozwól, aby to pracodawca wymuszał na Tobie dziadowanie. Siadając za kierownicą wielotonowej ciężarówki bierzesz na swoje barki ogromną odpowiedzialność. Masz więc pełne prawo do tego, aby wykonywać swoją pracę godnie i w komfortowych warunkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie