Kim jest spedytor?

Mateusz Nowak
02.05.2017

W szeroko pojętej branży logistycznej bardzo często używa się określenia „spedytor” i „spedycja”, ale nie zawsze w prawidłowym w kontekście. Okazuje się bowiem, że spedytor nie jest tym samym, co przewoźnik, a sama usługa spedycyjna nie musi być w żaden sposób związana z obowiązkami logistycznymi. Kim w takim razie jest spedytor i jaka odpowiedzialność na nim spoczywa?

Spedytor ma dostarczyć towar i nic więcej

Spedytor, co do zasady, nie reprezentuje żadnej ze stron umowy – ani przewoźnika, który zleca mu transport towarów, ani ich właściciela. Jego zadaniem jest wyłącznie przewiezienie ładunku z punktu A do punktu B w nienaruszonym stanie. Spedytorem może być więc osoba fizyczna lub prawna, która posiada zdolność (najczęściej pojazd) do przewozu powierzonego mu towaru. Ponadto spedytor może odpowiadać za pakowanie towaru. Swoje usługi pełni oczywiście w celach zarobkowych.

W praktyce spedytor pełni rolę pośrednika pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Jego zadaniem jest dbanie o towar, a nie o interesy jednej ze stron.

Warto wiedzieć

Funkcjonuje również pojęcie spedycji własnej, czyli samodzielnego przewozu własnych towarów na swój rachunek.

Jakie zadania ma spedytor?

Oczywiście spedytor przede wszystkim ma bezpiecznie przetransportować towar, ale na tym nie kończy się zakres jego obowiązków. Firmy spedycyjne wynajmuje się po to, aby w rozsądnym zakresie zminimalizować koszty przewozu. Spedytor jest więc zobowiązany do takiego zorganizowania transportu, aby móc być konkurencyjnym cenowo oraz nie narażać zleceniodawcy na dodatkowe koszty.

Pamiętaj

Obowiązkiem spedytora jest zaplanowanie trasy przewozu, załatwienie całej niezbędnej dokumentacji transportowej oraz wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności (finansowej i prawnej) za powierzony mu ładunek.

Kiedy warto wynająć spedytora?

Jest to bardzo opłacalne w sytuacji, gdy ani przewoźnik, ani tym bardziej właściciel towaru nie jest w stanie we własnym zakresie zorganizować całego procesu transportu lub byłoby zbyt kosztowne (wynajęcie kierowcy, samochodu, zdobycie pozwoleń itd.).

Coraz częściej spotyka się jednak model, w którym rolę spedytora pełni przewoźnik. Wówczas zatrudnia on w firmie wykwalifikowanych spedytorów zajmujących się całym procesem organizacji transportu. Pozwala to poszerzyć zakres działalności i tym samym zwiększyć zyski przedsiębiorstwa.

Trzeba jednak pamiętać, że na polskim rynku brakuje wykształconych i doświadczonych spedytorów, a specjaliści bardzo się cenią. Dlatego wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z outsourcingu spedycyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie