Kradzież ładunku w czasie transportu – jak zminimalizować ryzyko? 6 najważniejszych zasad

Mariusz Siwko
13.03.2017

Policyjne statystyki wskazują, że do takich sytuacji dochodzi coraz rzadziej, co jednak wcale nie oznacza, że kierowcy mogą czuć się w 100% bezpiecznie. Kradzież ładunku w czasie transportu to skrajnie stresująca sytuacja. W końcu za stan ładunku odpowiada przewoźnik, a często wartość transportowanych towarów wynosi setki tysięcy złotych. Jak zminimalizować ryzyko utraty ładunku? Oto 6 najważniejszych zasad.

  1. Rozsądny wybór miejsca postoju – to absolutny kanon, który powinien znać każdy kierowca. W czasie pauzy należy zatrzymywać się na oświetlonych, najlepiej monitorowanych parkingach – dobrą praktyką jest korzystanie z parkingów dużych, sieciowych stacji benzynowych. Należy unikać parkingów leśnych, usytuowanych przy mało uczęszczanych trasach.
  2. Zabezpieczenie skrzyni ładunkowej – sam zamek i kłódka nie powstrzymają profesjonalnego złodzieja. Warto zainwestować w dodatkowe, znacznie skuteczniejsze zabezpieczenia. Absolutnym minimum jest blokada hamulców i skrzyni biegów ciągnika – utrudni to kradzież całego zestawu. Nowoczesny przewoźnik musi także wyposażyć swoje samochody i naczepy w system monitoringu GPS – już sama informacja na ten temat przyklejona do skrzyni może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja.
  3. Sprawdzanie najniebezpieczniejszych rejonów – niektóre lokalizacje cieszą się szczególnie złą sławą, bo są często wykorzystywane przez przestępców do dokonywania rozbojów. Ich wykaz regularnie publikują organizacje typu CargoNet czy FreightWatch.
  4. Dbanie o stan techniczny pojazdu – rozboje są dokonywane nie tylko nocą, gdy ładunek znajduje się na parkingu. Zorganizowane grupy przestępcze bardzo często dokonują ataków na ciężarówki na trasie. Wybierają swój cel (zwykle mają informatorów w centrach spedycyjnych) i jadą za nim przez dłuższy czas w nadziei, że kierowcy skończy się paliwo lub ciężarówka ulegnie awarii. Wówczas dokonanie rozboju jest znacznie łatwiejsze.
  5. Poufność – kierowca powinien zostać uczulony, by nie dzielić się wiedzą na temat ładunku z obcymi ludźmi. Niedopuszczalne jest rozgłaszanie takich informacji przez CB radio – przestępcy prowadzą stałe nasłuchy i tylko czekają na taką okazję.
  6. Przezorność – w zabezpieczaniu ładunku przed kradzieżą liczą się najdrobniejsze szczegóły. Kierowca przed wyjechaniem z miejsca załadunku musi dokładnie sprawdzić, czy wszystkie zamki są zamknięte. Powinien zwracać uwagę na to, czy przypadkiem jakiś pojazd nie jedzie za nim przez dłuższy czas. Dobrą praktyką jest parkowanie auta tyłem do ściany budynku, co uniemożliwia otwarcie drzwi skrzyni.

Stosując się do tych zasad można znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży ładunku. Nie da się tego oczywiście w 100% wykluczyć, jednak przestępcy zwykle wybierają słabe ofiary i unikają potencjalnie kłopotliwych dla siebie sytuacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie