Kupno używanej naczepy – 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Mateusz Nowak
28.10.2015

Bez nich ciągnik siodłowy jest bezużyteczny. Naczepy są integralną częścią zestawu drogowego, to w nich przewożone są towary, od ich stanu technicznego w dużej mierze zależy, czy fracht dojedzie na miejsce nienaruszony i o czasie. Kupno używanej naczepy jest mniej ryzykowne niż w przypadku ciągnika, co jednak nie oznacza, że możemy do sprawy podejść bez większych emocji. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw, które w ostatecznym rozrachunku będą decydować, czy kupiona przez nas naczepa spełni nasze oczekiwania i będzie silnym wsparciem dla naszego biznesu. Wymieniamy dla Was 6 takich rzeczy.

 

  1. Stan podwozia – to najważniejsza część naczepy. Podwozie powinno być dobrze utrzymane, bez dużych połaci rdzy i śladów spawania konstrukcji. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić naczepie wyposażonej w zawieszenie pneumatyczne.
  2. Wyposażenie – zdecydowanie warto sprawdzić, czy wybrana przez nas naczepa spełnia współczesne normy decydujące o wygodzie jej obsługi. Zwracamy uwagę, czy można automatycznie spuścić powietrze z poduszek pneumatycznych. Sprawdźmy, czy nie brakuje nóg podporowych lub ewentualnie najazdów. Oczywiście naczepa musi mieć pełne oświetlenie i być dobrze utrzymana, nie ważne, czy mamy do czynienia z firanką, wywrotką czy naczepą skrzyniową.
  3. Stan ramy – to bardzo ważny, może wręcz najważniejszy element naczepy. O ocenę stanu ramy najlepiej jest poprosić specjalistę. Sprawdzi on, czy rama nie była spawana lub prostowana, czy nie ma śladów zaawansowanego działania rdzy.
  4. Stan instalacji elektrycznej – to kolejna ważna kwestia, bo wszelkie awarie instalacji elektrycznej potrafią być bardzo trudne do usunięcia, a przede wszystkim kosztowne. Sprawdzamy więc działanie świateł pozycyjnych, przeciwmgielnych, kierunkowskazów, światła cofania, oświetlenia tablicy rejestracyjnej, świateł obrysowych, oświetlenia bocznego. Dobrze utrzymana naczepa musi mieć oczywiście trójkąty i tablice odblaskowe.
  5. Układ hamulcowy – niesprawne czy zbyt mało wydajne hamulce powinny od razu skłonić nas do odpuszczenia zakupu. Przede wszystkim naczepa musi mieć układ hamulcowy zgodny z normą ECE. Współcześnie trzeba też szukać modeli wyposażonych w automatyczną regulację hamulców oraz ABS/EBS.
  6. Stan skrzyni ładunkowej – oczywiście sam rodzaj skrzyni i sposób jej wykonania jest uzależniony od tego, do czego będziemy używać naczepy. Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe są te, których podłoga i burty zostały wykonane z blachy o podwyższonej odporności na uszkodzenia i ścieranie. Sprawdzamy oczywiście, czy skrzynia jest prosta, czy drzwi lub burty zamykają się prawidłowo, wychwytujemy ewentualne ślady korozji.

Kupno używanej naczepy w dobrym stanie nie jest zadaniem prostym. Wiele oferowanych na rynku egzemplarzy jest mocno wyeksploatowanych, głównie pod kątem zniszczonego podwozia. Nie warto ich kupować nawet jeśli ich cena jest bardzo atrakcyjna. Taka naczepa będzie bowiem wymagała częstych i kosztownych napraw, a przede wszystkim zmusi firmę do przestojów, co jest szczególnie niekorzystne w branży transportowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie