Transport produktów pochodzenia zwierzęcego – o czym musisz pamiętać?

Krzysztof Jagielski
17.01.2016

Żywność jest bez wątpienia jednym z najczęstszych ładunków transportowanych po polskich drogach. Logistyka musi stanąć na wysokości zadania, aby produkty żywnościowe nie tylko dotarły do sklepu na czas, ale także w idealnym stanie. W grę wchodzą tu bardzo precyzyjne przepisy, które określają warunki transportu żywności. Szczególnie restrykcyjne są one w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego.

Sposób transportu

Od ładunku zależy to, w jaki sposób zostanie on przetransportowany przez spedytora. Przewoźnik musi więc wziąć pod uwagę przepisy, oczekiwania zleceniodawcy, a także oczywiście wymagania stawiane przez konkretny ładunek.

Produkty żywnościowe są specyficznym ładunkiem, dlatego dobierając sposób transportu należy rozróżnić, z jaką grupą tych produktów mamy do czynienia. Główna obejmuje produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, drób, jaja, mleko i produkty mieszanie.

Następnie spedytor musi wziąć pod uwagę podgrupę, co pomoże mu określić, czy ładunek ma być przewożony luzem czy w opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych. W gruncie rzeczy chodzi tu o bezpieczeństwo transportowanej żywności, a docelowo jej konsumentów.

Produkty pochodzenia zwierzęcego – w transporcie liczy się higiena

Oczywiście tego typu żywność zwykle jest transportowana w samochodach typu chłodnia lub izoterma. Zanim jednak zostaną one załadowane do pojazdu konieczne jest uzyskanie numeru weterynaryjnego – dzięki niemu będzie wiadomo, którzy przedsiębiorcy odpowiadają za poszczególne elementy łańcucha dostaw.

Kluczowe jest to, aby komora, w której będą transportowane produkty pochodzenia zwierzęcego, była higienicznie czysta, co chroni żywność przed zanieczyszczeniami, przede wszystkim mikrobiologicznymi. W przypadku ewentualnego skażenia żywności z pewnością kontrola obejmie także pojazd należący do spedytora odpowiedzialnego za transport, dlatego absolutnie nie wolno pozwalać sobie tutaj na żadne zaniedbania.

Poznaj przepisy

Jeśli zajmujesz się transportem żywności, to z pewnością znasz przepisy ustawy określające warunki przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego. Tym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozważają taką działalność podajemy natomiast szczegółowe wytyczne:

  • mięso czerwone (świeże) – musi być transportowane w temperaturze poniżej +7 stopni Celsjusza;
  • mięso drobiowe – poniżej +4 stopni;
  • mięso z podrobów – poniżej +3 stopni;
  • mięso mielone – poniżej +2 stopni.

Jeśli w razie kontroli okaże się, że przewoźnik nie utrzymuje wskazanych parametrów, wówczas z pewnością zostanie na niego nałożona wysoka kara finansowa. Naraża się również na utratę licencji na przewóz żywności.

Transport produktów pochodzenia zwierzęcego jest obarczony dużą odpowiedzialnością, ale bez wątpienia może być opłacalny. Pod warunkiem jednak, że spedytor poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i higieny, inwestuje w dobrej klasy chłodnie i izotermy, a także dba o przeszkolenie kierowców. Te zasady oczywiście obowiązują cały sektor logistyczny.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie