Transport żywych zwierząt samolotem – sprawdź, jakie przepisy obowiązują w liniach LOT

Mateusz Nowak
25.01.2016

Lecisz na wakacje, ale nie chcesz lub nie możesz zostawić w domu ukochanego zwierzaka? Żaden problem, linie lotnicze bardzo chętnie go przetransportują na miejsce. W jaki sposób? To już zależy od indywidualnej polityki przewoźnika. Niektóre zwierzęta mogą być obecne na pokładzie, inne natomiast podróż spędzą w luku bagażowym. Wiele zależy także od docelowego miejsca podróży. Sprawdzamy, jakie przepisy w tym względzie obowiązują u narodowego przewoźnika, czyli LOT.

Generalne zasady, które musisz znać

Polskie Linie Lotnicze LOT mają dość elastyczną politykę w zakresie przewozu zwierząt na pokładach swoich samolotów. W większości przypadków nie będzie zatem problemu, aby pupil poleciał razem z nami. Obowiązują jednak konkretne zasady:

  • Jeśli przewozisz psa, kota lub fretkę – wówczas to, gdzie zwierzak spędzi podróż, jest uzależnione od jego wielkości i wagi. Małe zwierzaki mogą podróżować na pokładzie wraz z właścicielem, większe muszą natomiast zostać umieszczone w luku bagażowym.
  • Liczba zwierząt na pokładzie jest ograniczona – jeśli masz pecha i wraz z Tobą podróżują inne osoby chcące zabrać na pokład pupila, wówczas linie mogą odmówić przewozu zwierzęcia.
  • Informację o tym, że zamierzasz zabrać ze sobą zwierzę musisz podać najpóźniej na 48 godzin przed wylotem.
  • Jeśli podróżujesz do Wielkiej Brytanii, wówczas bezwzględnie zwierzę musi lecieć w luku cargo.

Pamiętaj o szczepieniach

Warunkiem przewozu zwierzęcia samolotem jest posiadanie przez właściciela książeczki szczepień, w której znajdzie się informacja o aktualnym zaszczepieniu pupila przeciwko wściekliźnie i nosówce. Potrzebne jest także aktualne zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia zwierzaka z uwzględnieniem warunków oczekiwanych w kraju docelowym lub tranzytowym (warto to wcześniej sprawdzić i z taką wiedzą udać się do weterynarza).

Ważne!

Jeśli podróż odbywasz w ramach Unii Europejskiej, wówczas zwierzak musi mieć wydany przez weterynarza paszport z opisem maści, rasy, płci i podanym numerem chipu lub tatuażu

Klatka do przewozu

Bez względu na to, gdzie ostatecznie będzie podróżować zwierzę, właściciel ma obowiązek umieścić pupila w specjalnej klatce lub pojemniku do przewozu zwierzęcia. Jeśli zabierasz psa, kota czy fretkę na pokład, wówczas waga takiego „zestawu” w PLL LOT nie może przekroczyć 8 kilogramów – linia na swojej stronie podaje także dokładne akceptowane wymiary pojemnika.

W przypadku podróży zwierzęcia w luku bagażowym także masz obowiązek dostarczyć do biura cargo pupila zamkniętego w klatce lub pojemniku. Wymiary transportera muszą zapewniać zwierzęciu wygodę. Jego podłoga musi być wyłożona materiałem chłonnym. Klatka lub pojemnik musi także posiadać miejsce na wodę i karmę.

Jeśli przy odprawie okaże się, że transporter nie spełnia przepisów IATA, wówczas pasażerowi zostanie odmówiony przewóz zwierzęcia. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo, wygodę oraz zminimalizowanie stresu zarówno współpasażerów, jak i samego pupila.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie