Wybieramy wózek widłowy – co będzie gwarancją jego niezawodności?

Mariusz Siwko
12.11.2015

Dobry wózek widłowy to podstawa efektywnej pracy magazynów i nie tylko. Inwestycja w zakup takiego pojazdu jest niemała. Warto upewnić się przed dokonaniem transakcji, że nabywamy naprawdę niezawodny sprzęt. Na co zatem zwrócić uwagę oglądając widłowe wózki, by mieć gwarancję ich bezawaryjnej i wydajnej pracy przez lata?

Liczy się wnętrze

Stwierdzenie, że w przypadku sprzętu takiego jak widłowe wózki liczy się przede wszystkim to co pod maską  jest oczywiste. Co jednak konkretnie pozwala mieć pewność, że urządzenie będzie pracować niezawodnie nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji?  Jest kilka kluczowych elementów. Po pierwsze – silnik i przekładnia, po drugie– układ hydrauliczny.

Jeśli chodzi o silnik i przekładnię, warto upewnić się przede wszystkim, że pochodzą one od markowych i cenionych w branży producentów, a  takie właśnie są montowane w wózkach Hyster. Za znaną marką zazwyczaj stoją lata doświadczeń i nieustanne unowocześnianie technologii. Niezależnie od tego czy planujemy wykorzystać wózek widłowy do zastosowań standardowych  czy też do intensywnej pracy przez całą dobę – wydajny silnik z odpowiednią przekładnią napędową zagwarantuje np. wysoką wydajność pracy,  poprawę płynności jazdy oraz redukcję zużycia paliwa, hamulców czy ogumienia.

Równie ważny jest sprawny układ hydrauliczny wózka. Nawet najmniejszy wyciek płynu hydraulicznego, spowodowany choćby złą jakością przewodów czy złączy może być przyczyną poważnej (i kosztownej) awarii oraz powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy. Warto zatem stawiać na wózki z „bezawaryjnymi” układami hydraulicznymi – np. jak w przypadku wózków Hyster - wzmocnionymi specjalnymi pierścieniami O-ring.

Widłowe wózki: serwis i gwarancja to podstawa

Kiedy już upewnimy się, że interesujące nas widłowe wózki odznaczają się przemyślaną i nowoczesną konstrukcją o wydajności adekwatnej do zapotrzebowań, możemy przejść do drugiego ważnego elementu kontroli. Chodzi tutaj o opiekę producenta. Zwróćmy uwagę choćby na to:

  • czy sprzęt przeszedł odpowiednie badania i testy, potwierdzające niezawodność jego pracy nawet w ekstremalnych warunkach,
  • jakie certyfikaty potwierdzające jakość oraz spełnianie norm bezpieczeństwa posiada,
  • jakie warunki gwarancji zapewnia producent i na jak długi okres jej udziela – tzn. czy jest to określona ilość roboczogodzin czy konkretny przedział czasowy,
  • jakimi warunkami serwisowymi objęte są oferowane wózki widłowe i jaki koszt wiąże się z utrzymaniem ich po okresie gwarancji,
  • jak wygląda kwestia dostępności części zamiennych do wózka. 

Na koniec warto przyjrzeć się opiniom o interesującym nas sprzęcie – między innymi na specjalistycznych forach internetowych.

Wszystko to pozwoli uniknąć rozczarowania  i utrudnionej pracy w przyszłości. Sprawny wózek widłowy, z dobrym zapleczem technicznym, pozwoli zaoszczędzić czas, nerwy i… pieniądze.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie