Ikoniczna moda pierwszej połowy XX wieku

Jeśli twierdzisz, że współczesna moda jest odważna czy wręcz dziwaczna, to spróbuj sobie wyobrazić reakcje, jakie towarzyszyły ludziom na widok ponętnych kreacji Marylin Monroe czy męskich stylizacji „Coco” Chanel. To dopiero był szok! Pierwsza połowa XX wieku dziś jest uznawana za jedną z najważniejszych epok w rozwoju mody. Sprawdź, jak zmieniały się ówczesne trendy i kto je reprezentował.

„Męska” moda lat 30

W latach 30. kobiety czuły się już mocno wyzwolone, co zaowocowało narodzeniem się obrazoburczej (jak na ówczesne czasy) mody. Otóż panie zaczęły się ubierać jak mężczyźni. Rozbuchane kreacje zostały zastąpione przez skromne garnitury, a najważniejszym kolorem stał się czarny.

Za ikonę tamtego stylu uważa się Gabrielle „Coco” Chanel, która wypromowała luksusowy, androgeniczny design w modzie kobiecej. Fanką takiego stylu była także słynna Greta Garbo, która uwielbiała marynarki i spodnie.

Rokoko lat 40

Lata 40. to błyskawiczny powrót do typowo kobiecych stylizacji, które charakteryzowały się momentami przesadnym przepychem. Dotyczyło to nie tylko stroju, ale też makijażu. Kobiety zaczęły bardzo podkreślać swoje wdzięki, nie rezygnując przy tym z pewności siebie i manifestowania niezależności. Stąd dalszy szał na spodnie, ale też na efektowne zdobienia i uwodzicielskie elementy garderoby (np. opinające bluzki).

Ikonami mody lat 40. bez wątpienia były Rita Hayworth oraz Katherine Hepburn, które regularnie pojawiały się na wielkim ekranie w efektownych stylizacjach i bardzo mocnych makijażach w stylu pin-up.

Niech żyje kobiecość!

Lata 50. to bez wątpienia najbardziej seksowny okres w damskiej modzie. Duża w tym zasługa samego Christiana Diora, który swoimi stylizacjami postanowił na nowo odkryć kobiecość. Stąd bardzo obcisłe spodnie i sukienki, seksowne wiązania, odważne dekolty, odsłonięte nogi. Moda miała podkreślać kobiece kształty, szczególnie te nieco pełniejsze.

Z drugiej strony w latach 50. do głosu zaczął dochodzić styl minimalistyczny, który na dobre rozprzestrzenił się w kolejnej dekadzie. Reprezentowały go golfy, spódnice, baleriny, pasiaste bluzki.

Ikonami mody lat 50. XX wieku były przede wszystkim Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i Grace Kelly. Każda z nich preferowała jednak nieco inny styl. Monroe była typem bogini, Hepburn wolała  modę minimalistyczną, natomiast Kelly bawiła się dodatkami i prezentowała szalenie elegancki styl.

Nie ma wątpliwości, że to właśnie lata 30., 40. i 50. XX wieku dały najwięcej światu mody. Świadczy o tym chociażby to, że współcześni projektanci do dziś chętnie do nich nawiązują.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.