Jedna z największych zagadek w historii mody. Znasz ją?

Maciej Piwowski
03.12.2018

Weź do ręki swoją bluzkę z guzikami. Teraz porównaj ją z koszulą Twojego faceta. Przyjrzyj się uważnie, a jeśli nie widzisz niczego dziwnego, to podpowiadamy: Twój ciuch prawdopodobnie ma guziki po lewej stronie, a męski po prawej. Teoretycznie to tylko drobiazg, ale skąd w ogóle wziął się pomysł na takie rozróżnienie? Powstało wiele hipotez na ten temat, a najciekawsze z nich przytaczamy w naszym artykule.

Podział nastąpił w połowie XIX wieku

Tak przynajmniej twierdzą historycy mody. To wówczas miał się narodzić zwyczaj umieszczania guzików w damskich bluzkach po lewej stronie. Po latach wydaje się, że miało to na celu dodatkowe podkreślenie odrębności kobiet i mężczyzn, co w dobie rodzenia się ruchów emancypacyjnych mogło mieć znaczenie symboliczne.

Względy praktyczne

Jedna z najpopularniejszych teorii tłumaczących, dlaczego w damskich bluzkach umieszcza się guziki po lewej stronie, odwołuje się do czasów, gdy normą było posiadanie służby. Na zakup nowych, eleganckich ubrań, mogły sobie pozwolić tylko majętne panie, które chętnie korzystały z pomocy licznych służących – również podczas ubierania się. Jak wiadomo, większość ludzi na świecie jest praworęczna. Rzekomo więc guziki umieszczono po lewej stronie, aby służącym łatwiej było zapinać koszule na swoich paniach.

Karmienie piersią

Nam znacznie bardziej podoba się inna teoria, która brzmi nawet dość sensownie. Zdaniem niektórych badaczy umieszczenie guzików damskiej bluzki po lewej stronie miało ułatwiać paniom karmienie dzieci piersią. Tutaj znów u podstaw tej teorii leży przeważająca wśród ludzkości praworęczność. Gdy mama układała sobie niemowlę na lewym ramieniu, miało być jej łatwiej rozpiąć koszulę. Trochę naciągane, ale jednak ta teoria ma jakieś uzasadnienie.

Sposób na uniknięcie przeziębienia?

Spośród ciekawszych prób wyjaśnienia tej modowej zagadki, warto także wyróżnić teorię o jeździe konnej. W czasach, gdy pokonywanie trasy na wierzchowcu było normą, panie korzystały ze specjalnych siodeł, tzw. kobiecych. Siadało się na nich w taki sposób, że obie nogi były przerzucone przez lewy bok konia. Podobno dzięki temu, że guziki umieszczono po lewej stronie bluzki, kobieta – a precyzyjnie jej piersi – nie były narażone na przewianie.

Która z tych hipotez wydaje Ci się najbardziej wiarygodna? W gruncie rzeczy nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ producenci coraz rzadziej stosują się do klasycznego podziału na bluzki z guzikami po lewej (damskie) i prawej (męskie) stronie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie