Najmodniejszy wystrój mieszkania? Postaw na styl recyklingowy!

Jerzy Biernacki
27.06.2016

Od wielu lat modne są wszelkie postawy proekologiczne. Jeździmy więc ekologicznymi samochodami, zdrowo się odżywiamy, nosimy ciuchy wyprodukowane z poszanowaniem środowiska naturalnego. Eko trendy szturmem wdarły się też do świata designu. Jeśli chcesz stworzyć najmodniejszy wystrój mieszkania, to koniecznie musisz sięgać po meble i dodatki z recyklingu. Oto 5 bardzo ciekawych pomysłów.

Stolik kawowy z palet

Można go wykonać samodzielnie lub kupić stolik od jednego z młodych projektantów. Stare palety po ich oszlifowaniu i pomalowaniu nabierają zupełnie innego, efektownego wyglądu. Bez wątpienia taki element stanie się niezwykle silnym akcentem w każdym mieszkaniu, którego właściciel chce stawiać na minimalistyczne i ekologiczne podejście do designu.

Palety generalnie są bardzo wdzięcznym i praktycznym materiałem bazowym, który może posłużyć do wykonania całej masy mebli – także dużych stołów jadalnianych, łóżek czy sof. Poszukaj inspiracji w Internecie.

Lampa z bębna od pralki

Jeden z największych hitów w dziedzinie designu recyklingowego. Stary bęben od pralki tworzy rewelacyjną oprawę wiszącej lampy i świetnie pasuje do wystroju postindustrialnego. Absolutne must have w mieszkaniu w stylu loftowym.

Stary piec typu „koza”

Od lat do naszych domów i mieszkań triumfalnie wracają wolnostojące piecyki na drewno, które doskonale zastępują nieco już opatrzone i nudne zabudowane kominki. W ten sposób naśladujemy styl skandynawski, który nie może się obyć bez takiego właśnie elementu wystroju. Wcale nie musisz jednak kupować bardzo drogiego, stylizowanego na stary piecyka. Przejdź się po skupach złomu, popytaj w zakładach produkcyjnych – jest duża szansa, że jeszcze gdzieś znajdziesz tzw. „kozę”, czyli prosty, wykonany często chałupniczo piecyk. Kupisz go za grosze, a po odnowieniu będzie prezentował się bardzo efektownie, do tego przyda się w chłodne dni.

Wanna emaliowana

Kiedyś z pasją usuwane z remontowanych mieszkań i zastępowane wannami z akrylu, dziś stają się jednym z najbardziej oryginalnych elementów wystroju nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Wannę z akrylu kupisz za cenę złomu, łatwo ją odnowisz, a po ustawieniu jej na fajnych nóżkach będzie prezentować się rewelacyjnie w dużej, surowo wykończonej łazience.

Wazony ze starych słoików

W każdej piwnicy i spiżarni można znaleźć mnóstwo, czasami bardzo fantazyjnych, słoików po tzw. wekach. Zamiast je wyrzucać można im dać drugie życie. Świetnie sprawdzą się w roli wazonów na kwiaty. Można też w nich przechowywać zioła i przyprawy, płatki śniadaniowe, makaron. W nowoczesnym i bardzo modnym mieszkaniu to wręcz podstawowe dodatki.

To tylko kilka pomysłów – możliwości jest masa i praktycznie każdy stary element można wykorzystać na nowo w swojej przestrzeni prywatnej. Popuść wodze fantazji, rozejrzyj się wokół i nie wydawaj majątku na coś, co przy odrobinie wyobraźni i pracy możesz mieć za grosze.

Oczywiście wszystkie te elementy wymagają także odpowiedniego tła. Dlatego mówimy o całej filozofii mieszkań i domów wykańczanych w stylu postindustrialnym, z akcentem na minimalizm architektoniczny. Szalenie modne są więc lofty i mieszkania w starych, pięknie odrestaurowanych kamienicach. Niestety – nie ma tutaj mowy i minimalizmie finansowym. Takie lokale są po prostu bardzo drogie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.