Alufelgi czy stalowe – jakie felgi wybrać do swojego samochodu?

Maciej Piwowski
20.06.2016

Jedne są piękne, drugie uchodzą za trwalsze. Różnic pomiędzy alufelgami a felgami stalowymi jest jednak znacznie więcej. W dodatku oba typy obręczy kół doczekały się wielu, najczęściej fałszywych, mitów na swój temat. Stoisz przed wyborem: alufelgi czy stalowe? Podpowiadamy, na co lepiej się zdecydować.

Alufelgi – masa zalet, ale wysoka cena

Alufelgi wcale nie są mniej odporne na uszkodzenia niż felgi stalowe. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To właśnie felgi stalowe są bardziej podatne na pęknięcie czy pogięcie po wpadnięciu w dziurę, ponieważ są wykonane z miękkiej stali. Nie musisz się więc obawiać, że jeżdżąc na alufelgach po polskich drogach pracujesz na spore wydatki.

Niewątpliwą zaletą felg aluminiowych jest ich efektowny wygląd. Felga stalowa praktycznie zawsze wygląda tak samo, czyli brzydko, dlatego większość kierowców stosuje kołpaki. To nie jest ani praktyczne, ani estetyczne. Producenci alufelg tymczasem co roku wypuszczają nowe modele swoich obręczy i nie ma problemu z dobraniem wyglądu felgi do własnych upodobań czy charakteru samochodu.

Kolejnym atutem jazdy na alufelgach jest wydłużenie żywotności końcowych elementów układu hamulcowego, a więc tarcz i klocków. Ma to szczególne znaczenie latem. Większa powierzchnia felgi i duże prześwity sprzyjają lepszemu wentylowaniu hamulców.

Na alufelgach jeździ się lepiej! To absolutnie prawda. Takie felgi zwykle mają większe rozmiary niż stalówki, dlatego auto zyskuje na trakcji, szczególnie w zakrętach. Warto jednak pamiętać, że im większa felga, tym niższy profil opony, co przekłada się na obniżenie komfortu jazdy po nierównej drodze.

Minusy? Niewątpliwie cena. Alufelgi są znacznie droższe od swoich stalowych odpowiedników – nie tylko w zakupie, ale też w ewentualnej naprawie. Droższe będą również opony o niskim profilu. Warto mieć to na uwadze dokonując ostatecznego wyboru.

Felgi stalowe – wybór dla oszczędnych

Cechy felg stalowych to właściwie odwrotność wszystkiego, co napisaliśmy o alufelgach. Są tańsze, ale brzydkie. Nietrwałe, ale mało skomplikowane i tanie w naprawie. Poza tym zakupu felgi stalowej w odpowiednim rozmiarze i o prawidłowym rozstawie śrub można dokonać w praktycznie każdym pierwszym lepszym zakładzie wulkanizacyjnym.

Felgi stalowe bez wątpienia są więc rozsądnym wyborem dla osób, które nie przykładają większej wagi do wyglądu samochodu, a zależy im tylko na taniej eksploatacji. Te obręcze warto też wziąć pod uwagę, jeśli poruszamy się autem po dziurawych ulicach miasta, często podjeżdżamy pod wysokie krawężniki i parkujemy pod blokiem w nieciekawej okolicy. Złodzieje raczej się nimi nie interesują.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie