Chcesz większe alufelgi do swojego samochodu? Na to MUSISZ zwrócić uwagę

Nadszedł ten moment, gdy standardowe piętnastki lub szesnastki, na których jeździ Twój samochód, wydają się już zdecydowanie zbyt małe. Felgi to jeden z tych elementów wyposażenia, który najbardziej wpływa na ogólny wygląd auta. Najefektowniejsze są oczywiście alufelgi, najlepiej w dużym (lub bardzo dużym) rozmiarze. Zanim sobie takie sprawisz, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Co za dużo, to niezgodnie z przepisami

Przede wszystkim nie możesz kupić dowolnych felg. Polskie prawo zakazuje stosowania kół, które wystają poza obrys samochodu, czyli po prostu nie mieszczą się w nadkolach. Domorośli fani tuningu radzą sobie z tym wykonując tzw. poszerzenia i wyginając nadkola, ale trudno to uznać za działanie estetyczne.

Ponadto zbyt szerokie koła zwyczajnie będą Ci utrudniać jazdę. Nie chodzi już nawet o bardzo ciężkie manewrowanie na parkingu (szykuj się na szybką wymianę pompy wspomagania kierownicy), ale obcieranie kół o nadkola, co może się nawet skończyć utratą kontroli nad pojazdem w krytycznej sytuacji. Nie igraj z bezpieczeństwem swoich i innych!

Duże felgi, są drogie

Podobnie jak opony do nich. Jeśli decydujesz się na zakup felg w rozmiarze np. 19-cali, to licz się z tym, że za każdą nową oponę zapłacisz przynajmniej dwukrotnie więcej niż w przypadku standardowego rozmiaru 16-cali. Na pewno Cię na to stać? Bo chyba ratowania się ofertą rynku opon używanych z niewiadomego źródła nie bierzesz pod uwagę?

Same felgi w bardzo dużym rozmiarze również są drogie i w dodatku trudne do kupienia. Ofert co prawda nie brakuje, ale problemem okazuje się stan felg. Tak duże koła, najczęściej obute w opony o niskim profilu, są bardzo podatne na uszkodzenia, w tym skrzywienie. Na polskim rynku jest więc zatrzęsienie kół, które nadają się do natychmiastowej naprawy (która też nie zawsze jest możliwa).

Szukaj felg idealnie pasujących do Twojego samochodu

Nie wystarczy Ci wiedza, że jeździsz np. Fordem Focusem. Ten model miał już trzy generacje, w dodatku montuje się w nim różne silniki, a to oznacza, że samochody wyjeżdżały z fabryki z różnymi felgami. Dlatego przed zakupem kół upewnij się, że mają one dokładnie taki sam rozstaw śrub, głębokość osadzenia (ET) oraz otwór centrujący. Jeśli którykolwiek parametr nie zgadza się z tym, co widnieje w książce serwisowej Twojego auta, nie kupuj takich felg.

Pamiętaj!

Wszystko można oczywiście przerobić, ale czasami takie modyfikacje są bardzo kosztowne (np. zmiana elementów układu hamulcowego) lub niebezpieczne (np. przetaczanie otworów centrujących w felgach).

Większe felgi aluminiowe to lepszy wygląd samochodu, ale także wyższe koszty eksploatacji auta. Jeśli masz tego pełną świadomość, to szukaj interesującego Cię wzoru. Jeśli natomiast dopiero otworzyliśmy Ci oczy, to raz jeszcze dobrze przemyśl swoją decyzję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.