Czerwona kontrolka akumulatora na desce rozdzielczej – co mogło się zepsuć?

Krzysztof Jagielski
28.05.2018

Zapalenie się kontrolki z symbolem akumulatora w czasie jazdy nie wróży niczego dobrego. To znak, że jest problem z ładowaniem, a samochód za chwilę zacznie przerywać i w końcu zgaśnie. Dalsza jazda jest oczywiście niemożliwa. Kontrolka nie zawsze jednak oznacza poważną awarię. Sprawdź, co mogło się zepsuć w Twoim aucie.

Rozładowany akumulator

Jeśli kontrolka akumulatora zapaliła się w czasie jazdy, to możesz mieć pewność, że bateria nie jest prawidłowo ładowana, przez co w samochodzie zwyczajnie zabrakło prądu. Jeśli jednak ostrzeżenie wyświetla się na postoju lub podczas próby uruchomienia pojazdu, świadczy to o uszkodzeniu samego akumulatora.

Możesz wówczas spróbować podładować baterię prostownikiem. Jeśli objawy ustaną i samochód da się normalnie uruchomić, będzie to świadczyć o tym, że coś w aucie „kradnie prąd”. Wyklucz oczywistości, jak zapalone światło w kokpicie czy niewyłączone radio. Poszukiwanie „złodzieja” może być trudne i lepiej zlecić to elektrykowi.

Zerwany pasek wielorowkowy

Zwykle nie zrywa się bez powodu i wcześniej daje jakieś objawy uszkodzenia (np. piszczenie lub charakterystyczny stukot dobiegający spod maski). Jeśli jednak przeoczysz te symptomy, to pasek może się zerwać podczas jazdy, szczególnie gdy jest mocno obciążony. W tym momencie alternator przestanie podawać prąd do instalacji elektrycznej i zapali się kontrolka akumulatora, a dalsza jazda będzie niemożliwa.

Pamiętaj!

Sama wymiana paska może nie rozwiązać problemu. Najlepiej zrobić to razem z kołem pasowym oraz napinaczem, ponieważ jeśli te elementy są uszkodzone, to nowy pasek zerwie się bardzo szybko.

Awaria alternatora

To bardzo ogólne pojęcie, ponieważ w alternatorze zepsuć może się dosłownie wszystko. Najczęściej dochodzi do spalenia stojana lub zużycia łożysk, ewentualnie koła pasowego. W takiej sytuacji alternatora będzie się nadawać tylko do regeneracji. Częstą przyczyną usterki tego elementu jest również zużycie tzw. szczotek. Jeśli zależy Ci na szybkiej naprawie usterki, poszukaj używanego alternatora – jego wymiana nie jest szczególnie skomplikowana.

Spalenie regulatora

Regulator odpowiada za poprawne ładowanie akumulatora. Do spalenia tego elementu dochodzi najczęściej w wyniku zalania lub niepoprawnego podłączenia przewodów baterii. Uszkodzony regulator spowoduje szybkie rozładowanie akumulatora i zapalenie się kontrolki na desce rozdzielczej. Samochód zostanie unieruchomiony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie