Jak dbać o opony między sezonami?

Wymieniasz opony na zimowe/letnie? Koniecznie przyjrzyj się zdejmowanym gumom. Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, przechowujemy je byle jak, za co przyjdzie zapłacić cenę, gdy nadejdzie kolejny sezon. O opony trzeba dbać przez cały rok, bez względu na to, czy mówimy o letnich czy zimówkach. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co warto zrobić z oponami między sezonami.

Dokładne sprawdzenie każdej opony

Po zdemontowaniu opon poświęć trochę czasu na zweryfikowanie ich stanu. Zrób to dokładnie, aby nie przeoczyć np. mikropęknięć czy nierówno zużytego bieżnika. Wszelkie uszkodzenia warto skonsultować z wulkanizatorem, a w razie wystąpienia poważniejszej usterki należy wyrzucić oponę i kupić dwie nowe (opony zawsze wymienia się na całej osi).

Z pewnością nie pamiętasz, ile lat mogą mieć Twoje opony, dlatego jest to dobry moment na sprawdzenie. Wiek opony odczytasz na jej boku przy symbolu DOT. Jeśli gumy są starsze niż 7-8 lat, zdecydowanie zalecamy ich wymianę. Opony tracą swoje właściwości po przekroczeniu 10. roku eksploatacji, ale lepiej nie czekać aż do tego momentu.

Pora na kosmetykę, czyli wyjęcie z bieżnika wszelkich kamyków i innych elementów. Nie lekceważ tego, ponieważ nawet drobny kamień może doprowadzić do uszkodzenia bieżnika, a na pewno utrudni też wyważenie koła.

Po oczyszczeniu bieżnika możesz zabrać się za umycie opon i zabezpieczenie ich środkiem do pielęgnacji gumy. Na koniec włóż każdą oponę do foliowego worka (powinieneś dostać takie w serwisie wulkanizacyjnym). Teraz Twoje gumy są idealnie przygotowane do przechowywania. Na tym jednak praca się nie kończy.

Prawidłowe przechowywanie

Okazuje się, że większość kierowców nie ma pojęcia, w jaki sposób należy przechowywać opony między sezonami. Jeśli nie chcesz mieć z tym problemu, to po prostu skorzystaj z usługi swojego zakładu wulkanizacyjnego – większe punkty tego typu oferują przechowywanie opon za drobną opłatą, najczęściej około 10 złotych za jedną sztukę.

Wolisz przechowywać opony we własnym garażu czy w piwnicy? W takim razie pamiętaj o podstawowej zasadzie: opony bez felgi zawsze należy ustawić pionowo. Raz w miesiącu obróć opony tak, aby nie stały przez dłuższy czas na jednym fragmencie bieżnika.

W przypadku opon z felgami prawidłowy sposób przechowywania jest zupełnie inny. Tutaj koła należy ułożyć w stos, a wcześniej znacząco obniżyć ciśnienie w ogumieniu (dzięki temu koła będą się opierać na felgach, a nie na oponach).

Rada

Jeśli nie masz miejsca na podłodze, możesz przechowywać całe koła na hakach przytwierdzonych do sufitu czy ściany.

Pamiętaj również, że w pomieszczeniu do przechowywania opon powinna panować w miarę stała temperatura (optymalnie między 10 a 20 stopni Celsjusza). Gumy nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie słońca i wysokiej temperatury np. od grzejnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.