Jak samodzielnie zmienić koła w samochodzie? Instrukcja krok po kroku

Mateusz Nowak
06.02.2017

Wielu kierowców, głównie w celu zaoszczędzenia na corocznych wizytach u wulkanizatora, zaopatruje się w 2 komplety kół do swojego samochodu: alufelgi na lato i „stalówki” na zimę. Jest to całkiem niezły pomysł, o ile uda się znaleźć jakąś okazję lub wywalczyć dodatkowy komplet u dilera. Pozostaje jednak jeszcze kwestia zmiany kół, którą trzeba przeprowadzać 2 razy w roku. Nie jest to oczywiście skomplikowane, ale jeśli nigdy tego nie robiłeś, przeczytaj nasz poradnik. Mamy dla Ciebie instrukcję krok po kroku.

Krok 1. - oceń stan kół po zimie/lecie

Przed założeniem drugiego kompletu kół warto poświęcić kilka chwil na rzetelną ocenę ich stanu. Sprawdź, czy opony nie mają widocznych przetarć, czy guma się nie kruszy, czy bieżnik ma jeszcze odpowiednią głębokość. Jeśli zauważysz jakieś ubytki w feldze lub skrzywienia, nie zakładaj takiego koła! Zawieź je do warsztatu wulkanizacyjnego i poproś o regenerację obręczy.

Jeśli z kołami wszystko (przynajmniej na pierwszy rzut oka) jest w porządku, możesz zabierać się do wymiany.

Krok 2. - podnośnik

Szczerze polecamy Ci zainwestowanie w podnośnik typu „żaba”. W bagażniku prawdopodobnie wozisz trapezowy, ale jakość takich podnośników pozostawia wiele do życzenia. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa kup więc nowy podnośnik, który zagwarantuje, że samochód nie spadnie Ci na stopę.

Krok 3. - odkręcamy i zdejmujemy koła

To wbrew pozorom trudny etap, bo po kilku miesiącach śruby mogą być mocno zapieczone. Dysponując zwykłym kluczem będzie Ci bardzo ciężki je odkręcić. W takiej sytuacji możesz zainwestować w zakup klucza pneumatycznego (średnio opłacalne) lub kupić tzw. „krzyżak”, którym operuje się znacznie łatwiej.

Pamiętaj, aby nigdy nie uderzać młotem w klucz w celu poluzowania zapieczonej śruby. Może to doprowadzić do jej uszkodzenia.

Po odkręceniu śrub pozostaje już tylko zdjęcie koła i założenie nowego. Wcześniej sprawdź jeszcze stan klocków i tarcz hamulcowych – być może pora na wymianę? Na tym etapie warto również zabezpieczyć piastę specjalnym środkiem antykorozyjnym, dzięki któremu za kilka miesięcy będzie Ci łatwiej zdjąć koło.

Krok 4. - dokręcenie śrub

Gdy auto będzie już opuszczone, możesz zabrać się za dokręcenie śrub. Stosuj sprawdzoną metodę na krzyż, czyli dokręcaj przeciwstawne śruby. Nie musisz używać do tego całej siły – wystarczy dokręcenie do oporu. Dla własnego spokoju możesz także podjechać do wulkanizatora i poprosić, aby sprawdził dokręcenie kluczem dynamometrycznym. Możesz także zainwestować w zakup takiego narzędzia.

Na koniec zostaje już tylko podjechanie na stację benzynową i napompowanie opon, bo na pewno w ciągu kilku miesięcy leżakowania uszło z nich nieco powietrza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie