Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Lubisz szybką jazdę i zdarza Ci się łamać przepisy? Uważaj – jeśli będziesz mieć pecha (a inni kierowcy szczęście), z ruchu ulicznego szybko wyeliminuje Cię nadmierna liczba punktów karnych. To jeden z najskuteczniejszych batów w walce z piratami drogowymi. Kierowcy bardziej boją się punktów niż mandatów, szczególnie w sytuacji, gdy nie wiedzą dokładnie, ilu „karniaków” brakuje im do utraty prawa jazdy. Oczywiście każdy kierowca może to sprawdzić. Jak? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Najłatwiej załatwić sprawę na komisariacie

Informacji na temat liczby punktów karnych udzieli Ci pracownik każdego komisariatu policji w Polsce – niekoniecznie w miejscu zamieszkania. Taka usługa jest bezpłatna, chyba że chcesz otrzymać specjalne zaświadczenie. Wówczas musisz uiścić opłatę w wysokości 17 złotych.

Do czego może Ci się przydać zaświadczenie? Chociażby do przedstawienia go pracodawcy, który chce Ci użyczyć samochód służbowy. Druk będzie też pomocny kierowcom mającym krótką pamięć. Warto mieć go np. w portfelu czy wozić w samochodzie.

Pamiętaj!

Informację na temat stanu konta punktowego można uzyskać jedynie osobiście. Policja nie udziela jej telefonicznie, mailowo czy przez pośredników.

Można przez Internet, ale...

Niezbędne jest do tego posiadanie profilu zaufanego, który wciąż ma niewielu Polaków. Profil umożliwia uzyskanie dostępu do e-usług urzędowych, w tym do samodzielnego sprawdzenia liczby punktów karnych. W tym celu musisz wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i znaleźć przycisk Sprawdź swoje punkty karne. System poprowadzi Cię przez cały proces.

 

Od lat trwają prace nad tym, aby umożliwić kierowcom wgląd do bazy CEPiK, co miało nastąpić już w styczniu 2017 roku. Póki co nie ma takiej opcji, pomimo wdrożenia programu CEPiK 2.0. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle taka możliwość się pojawi.

Uważaj na oferty w Internecie

W sieci można znaleźć wszystko, także oferty sprawdzenia stanu konta kierowcy. Uważaj na takie propozycje, bo najczęściej są to perfidne próby wyłudzenia danych osobowych czy adresu e-mail do wysyłek SPAM-u. Nikt nie ma możliwości podania Ci prawdziwej liczby punktów karnych – chyba że jest policjantem.

Jeśli dużo jeździsz po kraju i zdarza Ci się otrzymać mandat, regularnie sprawdzaj liczbę punktów karnych. Dzięki temu w porę zareagujesz i zapiszesz się na kurs, po którym część punktów zostanie Ci „darowana”. Przekroczenie granicy 24 punktów oznacza czasowe rozstanie się z prawem jazdy, co np. dla zawodowego kierowcy jest ogromnym problemem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.