Masz ubezpieczenie AC samochodu? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie!

Właściciele nowych i wartościowych samochodów z reguły wykupują na nie dobrowolne ubezpieczenie autocasco, które w założeniu ma chronić przed skutkami np. kradzieży czy uszkodzenia pojazdu. Polisy są niestety pełne wyłączeń i różnych kruczków, o których warto wiedzieć jeszcze przed zawarciem umowy. W przypadku ubezpieczenia AC samochodu nie zawsze można liczyć na odszkodowanie. Poznaj najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej.

Uszkodzenia eksploatacyjne

Podstawowym wyłączeniem odpowiedzialności jest powstanie uszkodzeń eksploatacyjnych. Oznacza to, że nie dostaniesz odszkodowania, jeśli np. w Twoim samochodzie doszło do zużycia klocków hamulcowych czy samych opon. Dodatkowo ubezpieczyciele wyłączają odpowiedzialność w przypadku używania samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem (np. wjechałeś autem miejskim w ciężki teren).

Źle zabezpieczony pojazd

Na etapie składania wniosku o ubezpieczenie AC musisz zadeklarować liczbę zabezpieczeń w pojeździe. Najczęściej są to: autoalarm, immobilizer czy blokada skrzyni biegów. Jeśli dojdzie do kradzieży, to ubezpieczyciel na pewno będzie weryfikować, czy wszystkie zabezpieczenia działały i rzeczywiście były obecne w samochodzie. Można to sprawdzić np. analizując specyfikację auta dostarczoną przez producenta.

Zostawienie kluczyków/dokumentów w pojeździe

To jedno z najczęstszych wyłączeń, któremu też trudno się dziwić. Jeśli przez zapominalstwo czy zwykłe zaniedbanie zostawisz w stacyjce kluczyki lub dokumenty samochodu, to ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania za kradzież pojazdu. Ta sytuacja nie będzie miała miejsca w przypadku rozboju.

Niedbalstwo właściciela

Jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone, bo zapomniałeś zaciągnąć hamulec ręczny i samochód stoczył się ze wzniesienia, zapomnij o odszkodowaniu. Podobnie będzie w sytuacji, gdy do uszkodzeń doszło podczas jazdy z otwartymi drzwiami lub pokrywą bagażnika.

 

Kradzież radioodtwarzacza

Jeśli w Twoim samochodzie jest zamontowany radioodtwarzacz ze zdejmowanym panelem przednim, musisz pamiętać o każdorazowym zabieraniem go ze sobą. W momencie kradzieży radia ubezpieczyciel zażąda od Ciebie dostarczenia panelu. Jeśli go nie masz, zapomnij o odszkodowaniu.

Wyłączenia dla niektórych krajów

W warunkach ubezpieczenia zawsze są wymienione kraje, na terytorium których nie działa odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Zwykle są to: Ukraina, Rosja, Mołdawia, Białoruś i Albania. Czasami ograniczenie odpowiedzialności dotyczy tylko kradzieży samochodu.

Wniosek? Czytaj dokładnie OWU przed zawarciem umowy i nie wierz na słowo agentowi/konsultantowi. W razie problemów to Ty zapłacisz za wszelkie przeoczenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.