Najbardziej doceniane ciągniki rolnicze – Ursus

Marek Szydełko
08.05.2018

Obecnie w roku 2017 zarejestrowano ponad 700 nowych ciągników rolniczych. Współcześnie za najlepsze i nowoczesne maszyny rolnicze uznaje się ciągniki New Holland i John Deere. W maju ubiegłego roku wprowadzono około 120 ciągników New Holland do sprzedaży, tuż za nim były ciągniki John Deere, których ilość przekroczyła 110. Na trzecim miejscu pod względem sprzedaży pojawił się producent Kubota z wynikiem 102 ciągników. Bardzo dużym osiągnięciem jest również sprzedaż 49 sztuk ciągników znanej polskiej marki Ursus.

Obecnie wielu rolników stawia na sprawdzone modele i chętnie zakupuje ciągniki marki Ursus. Najczęściej zakupywane są legendarne ciągniki Ursus C-360. Największą zaletą ciągnika Ursus C-360 jest jego łatwość konwersacji i serwisowania.

Nowoczesne ciągniki Ursus

W najnowszej linii ciągników marki Ursus znajdziemy maszyny nawiązujące do legendarnej serii C-330 i C-360. Oba ciągniki można zakupić za stosunkowo niewielką cenę – około 85 tysięcy złotych. Od targów rolniczych, na których zaprezentowany został Ursus C-380 sprzedaż jego bardzo mocno ruszyła w górę. Po upływie roku od ukazania tego modelu Ursus C-380 uzyskał zwycięstwo w kategorii najczęściej rejestrowanych nowych traktorów średniej wielkości.

Polscy rolnicy bardzo cenią sobie tradycję, dlatego chętniej sięgają po maszyny pochodzące od polskich producentów. Większość woli kupić sprzęt polski i sprawdzony od wielu lat, niż nowoczesne maszyny zagranicznych marek. Obecnie najchętniej wybierane są ciągniki Ursus C-380 oraz Ursus C-360.

Ursus i jego historia

Współcześnie marka Ursus posiada 123-letnią tradycję. Niedawno odżyła, chociaż jej główną fabryka upadła w latach 90tych. Fabryka została całkowicie wyczyszczona z majątku przez państwowych restrukturyzatorów. Kiedyś mieszące się fabryka Ursus w Warszawie tętniła życiem i zatrudniała wielu robotników. Obecnie w tym miejscu powstało studio telewizyjne, siłownia oraz miejsce do fitness, a także liczne apartamenty.

Liczni pracownicy fabryki Ursus produkowali ciągniki na wygasających licencjach, z silnikami, które nie spełniały norm emisji spalin. Z powodu nie spełniania norm nowe ciągniki nie mogły być sprzedawane w krajach europejskich.

Rok 2011 okazał się być bardzo korzystny dla marki Ursus, wówczas wykupiono ją za symboliczną złotówkę. Zakupu dokonał znany biznesmen Karol Zarajczyk. Cały koszt wykupu fabryki, marki oraz maszyn szacuje się na około 13 milinów. Największą część pieniędzy– 8 milionów przeznaczono na wykupienie z zastawu znaku towarowego Ursus, zaś pozostałe 5 milionów na magazyny z maszynami.

Nowa historia Ursusa rozpoczęła się od produkcji ciągników w nowych karoseriach, nie było tutaj mowy o żadnych nowościach i urozmaiceniach. Dopiero w roku 2013 po podpisaniu przez Zarajczyków kontraktu na 90 mln dolarów na sprzedaż maszyn do Etiopii ruszyła profesjonalna produkcja. Przy promocji Marki Ursus w Afryce znacząco pomógł Lech Wałęsa, który nawet wziął udział w jednej z misji handlowych.

Karol Zarajczyk zawsze był przekonany z polscy rolnicy to tradycjonaliści, dlatego wierzył, że jeśli dostaną produkt polski o przyzwoitej jakości i cenie, to miliardy unijnych dotacji trafią właśnie do Ursusa. Biznesmen zatrudnił liczną grupę inżynierów i zainwestował w centrum badań w Lublinie. Dodatkowo wprowadził korporacyjny styl oraz unowocześnił marketing. Efektem innowacji marketingowych było nawet pojawienie się na rynku napoju energetycznego dla rolników marki Ursus.

Ursus C-360 – legenda rolnictwa
Marka Ursus od zawsze była doceniania przez rolników małych, średnich i dużych gospodarstw. Obecnie wszystkie ciągniki oznaczane symbolem „C” są projektowane i wykonywane w całości przez polskich konstruktorów i inżynierów w centrum badawczym Ursus R&D w Lublinie. Nowoczesne maszyny powstają w lubelskiej fabryce w oparciu o podzespoły najwyższej jakości. Dodatkowo stała współpraca z renomowanymi europejskimi firmami, takimi jak: Perkins, ZF czy Carraro zapewnia gwarancje solidności ciągników.

Ursus C-360 od wielu lat był liderem na polskich polach, wielu rolników do dziś korzysta z tej maszyny. Ursus C-360 to sprzęt z historią i tradycją, mocno nawiązuje do PGR-ów i początków polskiej gospodarki rolnej. Liczniki rolnicy konserwują i serwisują swoje Ursusy C-360 lub nabywają je w nieco nowszych wersjach. Styl vintage i sprawdzone od wielu lat maszyny między innymi Ursus C-360 dały marce Ursus w roku 2016 – sprzedaż maszyn na 324 mln i wygenerowanie około 70 mln zysku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie