Nie masz tych rzeczy w swoim samochodzie? Możesz zapłacić wysoki mandat!

Wyposażenie obowiązkowe samochodu obejmuje nie tylko światła czy podstawowe systemy bezpieczeństwa. Każdy kraj ma własne przepisy w tym zakresie, jednak jeśli poruszasz się wyłącznie po Polsce, to musisz koniecznie zrobić przegląd zawartości bagażnika swojego pojazdu. W tym artykule przypomnimy Ci, jakie elementy znajdują się na liście obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu i co grozi za ich brak podczas kontroli drogowej.

Gaśnica

Na początek zdementujemy często pojawiają się informację, jakoby policja sprawdzała świadectwo legalizacji gaśnicy. Nie ma takiego przepisu, co oznacza, że podczas kontroli drogowej nikogo nie będzie interesować data produkcji gaśnicy ani naklejka poświadczającą wykonanie jej przeglądu. Kodeks nakazuje jedynie, aby gaśnica była sprawna, co oczywiście trudno jest zweryfikować bez jej przetestowania (a tego żaden policjant nie nakaże Ci zrobić).

Z drugiej strony dbanie o to, aby mieć w bagażniku sprawną gaśnicę jest w interesie każdego kierowcy. Jeśli wiesz, że Twoja gaśnica ma już np. 5-6 lat, to rozsądnie będzie ją wymienić na nową. Koszt jest niewielki (25-50 złotych), a ten przedmiot naprawdę może Ci się kiedyś przydać.

Pamiętaj

Za brak gaśnicy w samochodzie grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Trójkąt ostrzegawczy

Jest to drugi obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu. Trójkąt ostrzegawczy służy do informowania innych kierowców o zdarzeniu drogowym. Należy go wystawić zawsze, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Jeśli tego nie zrobisz, a akurat obok będzie przejeżdżać radiowóz, zapłacisz mandat w wysokości 150 złotych.

Kara za brak trójkąta w bagażniku będzie natomiast skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Pamiętaj również, że diagnosta ma prawo zweryfikować obecność trójkąta na wyposażeniu samochodu – jeśli go nie będzie, to przegląd może zakończyć się negatywnie.

Co z apteczką?

W Polsce apteczka nie stanowi obowiązkowego wyposażenia samochodu. Nie zmienia to natomiast faktu, że zdecydowanie warto w nią zainwestować. Apteczka może się przydać nie tylko po wypadku, ale też do udzielenia pierwszej pomocy osobie, która np. zrobiła sobie krzywdę na parkingu. W apteczce powinny się znaleźć takie elementy, jak koc termiczny, bandaże, gaziki, nożyczki, gumowe rękawiczki i opaski elastyczne.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kamizelki odblaskowej. W Polsce nie jest wymagana, ale warto ją mieć w bagażniku (a jeszcze lepiej w kabinie pasażerskiej). Kamizelka sprawi, że będziesz widoczny na drodze podczas np. zmieniania koła. To może Ci uratować zdrowie lub nawet życie!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.