Samochód „nie jedzie”? Sprawdź, co może być tego przyczyną

Mateusz Nowak
28.09.2020

Nagły spadek mocy silnika nie wróży niczego dobrego, choć nie zawsze jest to spowodowane bardzo poważną usterką. Faktem jest, że takiego objawu nie można bagatelizować – zwłaszcza, że z reguły dodatkowo towarzyszy mu podwyższone spalanie paliwa. Jakie mogą być przyczyny tego, że samochód „nie jedzie”, choć wcześniej cechował się wystarczającą dynamiką?

Stary filtr powietrza

Niepozorny element, który może naprawdę skutecznie obniżyć moc silnika. Filtr powietrza powinno się wymieniać co około 10 tysięcy kilometrów, ale wielu kierowców o tym zapomina. Jeśli więc Twój samochód nagle stracił sporą część mocy, to zacznij od sprawdzenia filtra. Zabrudzony wymaga natychmiastowej wymiany, co nie obciąży przesadnie Twojego portfela, a może rozwiązać problem praktycznie od ręki.

Zapchany filtr paliwa

Tutaj będzie już więcej zachodu, bo samodzielna wymiana filtra paliwa nie zawsze jest możliwa. Ten element jest nagminnie bagatelizowany przez właścicieli samochodów, tymczasem filtr paliwa również ma istotny wpływ na osiągi jednostki napędowej. Jeśli nie był dawno wymieniany, to teraz jest idealny moment, aby nadrobić zaległości.

Gorsze paliwo

Prozaiczny, ale także dość częsty powód gwałtownego spadku osiągów samochodu. Jeśli silnik stracił moc krótko po zatankowaniu, to możesz wstępnie założyć, że to właśnie wina chrzczonego paliwa – a już szczególnie, gdy temat dotyczy nowoczesnej jednostki wysokoprężnej. Rada? Spróbuj szybko wyjeździć paliwo, następnie podjedź na renomowaną stację i zatankuj olej napędowy lub benzynę premium. Jeśli przyczyną rzeczywiście było gorsze paliwo, problem powinien minąć po około 100 kilometrach. Profilaktycznie warto wówczas od razu wymienić filtr paliwa.

Problemy z układem zapłonowym

To kolejny trop, który warto podjąć. Przyczyną pogorszenia osiągów może być np. zużycie się przewodów wysokiego napięcia, świec zapłonowych czy cewki zapłonowej, a w starszych pojazdach palca rozdzielacza. Nie są to na szczęście bardzo drogie elementy. Postawieniem diagnozy powinien się zająć doświadczony elektromechanik.

Awaria turbiny

To już sprawa grubszego kalibru. W silnikach z doładowaniem awaria turbiny zawsze powoduje gwałtowny spadek osiągów, często towarzyszy też temu nadmierne dymienie z układu wydechowego oraz wysokie zużycie oleju silnikowego. Takiej usterki nie można bagatelizować i należy ją jak najszybciej usunąć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie