Sposoby na zamarzanie szyb

Mateusz Nowak
25.01.2018

Zamarzające szyby to zmora większości polskich kierowców. Nie wszyscy mają szczęście parkowania swoich samochodów w ciepłym garażu, dlatego zimą, jak Polska długa i szeroka, w ruch idą skrobaczki. Czyszczenie szyb z lodu nie jest zbyt przyjemne, szczególnie podczas porannego pośpiechu, dlatego warto wypróbować sprytne sposoby na ułatwienie sobie życia.

Szyby zamarzają także od środka!

Jest to najbardziej uciążliwa sytuacja, która może mieć miejsce podczas silnego mrozu. Jeśli w Twoim aucie regularnie szyby zamarzają od środka, to jest to znak, że wewnątrz pojazdu gromadzi się zbyt dużo wilgoci. Zimą o to nietrudno – wilgoć wnosimy pod postacią śniegu i lodu.

Dlatego bardzo ważne jest, aby ograniczyć gromadzenie się wilgoci wewnątrz samochodu. Jak to zrobić? Sprawdzonym przez lata sposobem jest podkładanie gazet pod wycieraczki. Gazety świetnie chłoną wilgoć, tym samym ją absorbując. Woda nie paruje, a więc nie osiada na wewnętrznej powierzchni szyb.

Rada

Pamiętaj również, aby w sezonie zimowym zamienić dywaniki welurowe na gumowe wycieraczki, które są nie tylko łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, ale też nie chłoną wody.

Kolejnym sposobem jest używanie klimatyzacji zimą. Jest to ważne ze względu na trwałość sprężarki, która powinna być smarowana przez cały rok. Klimatyzacja ułatwi też wysuszenie wnętrza pojazdu, co automatycznie zniweluje efekt zamarzania szyb od środka.

Jak usunąć lód z szyb na zewnątrz?

Jednym ze sposobów jest oczywiście nieśmiertelna skrobaczka. Na pewno dobrze będzie zainwestować w porządny sprzęt, najlepiej wyposażony w przedłużkę i dodatkową rękawicę. Absolutnie nie polecamy natomiast stosowania płyt CD czy innych twardych przedmiotów, które mogą porysować szybę i spowodować konieczność jej wymiany.

Popularne wśród polskich kierowców są także chemiczne odmrażacze do szyb, które bardzo dobrze radzą sobie z rozpuszczaniem lodu i można je polecić jako alternatywę dla skrobaczki.

Opcją dla praktycznych jest natomiast przykrywanie przedniej szyby na noc kocem termicznym. Zapobiegnie to zamarzaniu szyby, ale nie rozwiąże problemu szyb bocznych, które także muszą zostać oczyszczone przed ruszeniem w drogę.

Niezależnie od tego, który sposób preferujesz, pamiętaj o konieczności bardzo dokładnego oczyszczenia szyb. Jest to kwestia Twojego bezpieczeństwa. Za niedopełnienie tego obowiązku można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.