TYCH błędów nigdy nie popełniaj podczas jazdy autostradą

Mateusz Nowak
14.12.2017

Po wielu latach doczekaliśmy się całkiem niezłej sieci autostrad oplatającej nasz kraj. I choć wygoda bardzo dużo kosztuje, to jednak oszczędność czasu i komfort psychiczny dla większości z nas są tego warte. To prawdopodobnie efekt małego doświadczenia, że tak wielu kierowców jadąc autostradą popełnia kardynalne i niebezpieczne błędy, które mogą doprowadzić do tragicznego wypadku. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak NIE JEŹDZIĆ autostradą.

Nigdy nie wyprzedzaj pasem awaryjnym

Pas awaryjny, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony na sytuacje awaryjne. Najczęściej zatrzymują się na nim zepsute samochody. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby kierowca takiego auta zapomniał wystawić trójkąt ostrzegawczy, a Ty wjechałbyś w niego przy prędkości 140 km/h. Miazga. Dlatego nigdy nie wyprzedaj innych pojazdów pasem awaryjnym, nawet jeśli wydaje Ci się, że to w 100% bezpieczne.

Holowanie

Wielu kierowców zapomina, że polskie przepisy zabraniają holowania innych pojazdów na autostradzie. Takie prawo mają wyłącznie odpowiednie służby. Za holowanie znajomego czy pechowego kierowcy możesz dostać mandat w wysokości 200 złotych. Gdy zepsuje Ci się samochód, nie wpadnij na genialny pomysł zatrzymywania innych pojazdów gnających grubo ponad  km/h. Po prostu zadzwoń po pomoc drogową lub do ubezpieczyciela.

Zbyt wolna jazda

Wszyscy wiemy, że za zbyt szybką jazdę grozi mandat. Jednak ciekawostką jest fakt, że na autostradzie przepisy przewidują także ukaranie kierowcy, który porusza się... zbyt wolno. Dolna granica prędkości wynosi 40 km/h – z taką prędkością należy poruszać się pasem awaryjnym. Wolna jazda stanowi zagrożenie dla innych użytkowników autostrad.

Cofanie

Tym manewrem swego czasu zasłynął jeden z polskich posłów (wykonał go na autostradzie w Niemczech). Jest to przykład skrajnej wręcz nieodpowiedzialności. Cofanie i zawracanie na autostradzie jest kategorycznie zabronione. Przy prędkości 140 km/h inni kierowcy mogą źle ocenić, w którym kierunku porusza się Twój samochód. Nigdy więc tego nie rób, nawet jeśli przegapisz zjazd!

Uporczywa jazda lewym pasem

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, dlatego nawet gdy autostrada jest zupełnie pusta, musisz poruszać się prawym pasem. Za blokowanie lewego pasa grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych! Nie wspominając już o narażeniu się na wściekłość innych kierowców, którym będzie utrudniać wyprzedzanie.

Specyfiką autostrad jest to, że kierowcy rozwijają na nich bardzo duże prędkości, co w naturalny sposób zwiększa ryzyko groźnego wypadku. I choć dla wszystkich powinno to być zupełnie oczywiste, codzienne sytuacje na polskich autostradach wyraźnie temu przeczą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.