Uwaga! W Polsce kwitnie proceder wymuszania stłuczek!

Aneta Kwapisz
25.01.2018

Jak szybko zdobyć pieniądze? Nie, wcale nie trzeba iść do banku po kredyt czy do prywatnej firmy po tzw. chwilówkę. Niektórzy stosują o wiele ciekawszy sposób i perfidnie wymuszają stłuczki. To już plaga na polskich ulicach. Ty także możesz stać się ofiarą takich cwaniaczków. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zminimalizować ryzyko i unikać tego typu sytuacji.

O co właściwie chodzi?

Wymuszenie stłuczki jest dobrze znaną wielu kierowcom metodą na to, by nie tylko podreperować domowy budżet, ale też pozbyć się starego samochodu. Wyobraź sobie cwanego właściciela 20-letniego Passata. Auto jest niewiele warte, będzie bardzo trudno je sprzedać, a do tego notorycznie się psuje. Właściciel wpada więc na „genialny” pomysł. Tak długo krąży po mieście, aż nie znajdzie swojej ofiary, czyli kierowcy, który prezentuje ryzykowny styl jazdy. Wówczas wystarczy się tylko podłożyć i z premedytacją dopuścić do stłuczki – oczywiście „z winy” drugiego prowadzącego.

Dzięki takiemu manewrowi właściciel starego auta otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Jest to więc szybki i niestety bardzo skuteczny sposób na to, aby zdobyć pieniądze chociażby na doprowadzenie leciwego samochodu do takiego stanu, by była możliwa jego sprzedaż za dobrą cenę.

Strzeż się takich zachowań!

Nie możesz się czuć bezpiecznie. Ty także znajdujesz się na celowniku „łowców stłuczek”, których na polskich drogach jest coraz więcej. Zagrożenie rośnie w mieście – w aglomeracjach każdego dnia dochodzi do dziesiątków kolizji, dlatego ubezpieczyciele bardzo rzadko wszczynają własne śledztwo i zwykle od razu wypłacają pieniądze poszkodowanym.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko trafienia na takiego cwaniaczka, stosuj się do podstawowych zasad:

  • Zachowaj spory odstęp do tylnego zderzaka poprzedzającego samochodu – łowcy stłuczek widząc auto, które „siedzi” im na zderzaku, bardzo często wykonują gwałtowne hamowanie. W większości przypadków wjechanie w tył poprzedzającego pojazdu jest uznawane za winę drugiego kierowcy.
  • Uważaj na rondach – skrzyżowania z ruchem okrężnym są ulubionym miejscem cwaniaczków. Na rondzie bardzo łatwo o stłuczkę, dlatego po pierwsze: zachowaj ostrożność, a po drugie: przypomnij sobie przepisy dotycząca poruszania się po takim skrzyżowaniu.
  • Zielona strzałka – pamiętaj, że polskie prawo nakazuje zatrzymanie się przed zieloną strzałką. Łowcy stłuczek chętnie polują na tych, którzy bagatelizują ten przepis.
  • Skrzyżowania z nieustalonym pierwszeństwem – tutaj musisz pamiętać o zasadzie prawej strony. Takie skrzyżowania są wręcz oblegane przez cwaniaczków, którzy polują na zapominalskich czy nieuważnych kierowców.

Kieruj się również zasadą ograniczonego zaufania. Łowca stłuczek wcale nie musi się poruszać starym, zdezelowanym autem. Równie dobrze może to być luksusowa limuzyna, bo za uszkodzenie takiego wozu cwaniaczek dostanie o wiele wyższe odszkodowanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.