Wypadek drogowy: co robić, gdy weźmiesz w nim udział?

Marek Szydełko
13.02.2019

Uczestniczenie w wypadku drogowym jest bardzo nieprzyjemnym przeżyciem, którego skutki zdrowotne mogą się ujawnić nawet wiele dni później. Jeśli uderzenie nie było zbyt mocne i kierowca może swobodnie opuścić rozbity pojazd, powinien zadbać o zabezpieczenie miejsca wypadku. W tym poradniku wymieniamy najważniejsze czynności do wykonania. Przeczytaj i zapamiętaj!

Najpierw oceń, czy nikomu nic się nie stało

Jeśli podróżowałeś sam i jesteś w stanie wysiąść z auta, to w pierwszej kolejności podbiegnij do drugiego samochodu, który brał udział w wypadku. Sprawdź, czy jego kierowcy i pasażerom nie jest potrzebna natychmiastowa pomoc. Pamiętaj, że od razu po zdarzeniu musisz wyjść z rozbitego auta – nie wiadomo przecież, czy nie doszło do wycieku paliwa, co może się skończyć pożarem.

Nawet jeśli stan wszystkich uczestników wypadku wydaje się być dobry, warto zadzwonić po karetkę. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy w zdarzeniu brały udział dzieci lub kobieta w ciąży. Oceną stanu zdrowia ludzi muszą się zająć specjaliści.

Telefon na policję

O ile w przypadku niegroźnej stłuczki nie trzeba wzywać na miejsce policji, o tyle wypadek wymaga już interwencji mundurowych. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i poinformuj o miejscu zdarzenia oraz o aktualnej sytuacji. Policja sprawdzi, czy nikomu nie trzeba udzielić pilnej pomocy, pomoże Ci też w zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz zajmie się formalnościami (m.in. wstępnym ustaleniem przyczyny zdarzenia, co będzie konieczne w procesie dochodzenia odszkodowania).

Zabezpieczenie miejsca wypadku

Jeśli oba samochody są mocno rozbite, to nie musisz podejmować próby ich przestawienia tak, by nie tamowały ruchu. Ogranicz się do zebrania dużych, ostrych przedmiotów z jezdni oraz do ustawienia trójkąta ostrzegawczego. O pomoc możesz poprosić ewentualnych gapiów oraz innych kierowców, którzy się zatrzymali.

Zeznania

Jeśli jesteś przekonany, że to nie Ty jesteś sprawcą wypadku, możesz poprosić świadków zdarzenia o przekazanie Ci swoich numerów  telefonów/wizytówek. Ich zeznania z pewnością będą pomocne w sytuacji, gdyby żadna ze stron nie chciała się przyznać do winy.

Wezwanie lawety

Zabezpieczenie zniszczonego pojazdu jest obowiązkiem właściciela. Policja z pewnością poprosi Cię o wezwanie pomocy drogowej, która odholuje auto do serwisu czy na parking. Nie licz, że mundurowi załatwią to za Ciebie – policjanci nie chcą tego robić, aby nikt nie posądził ich później o współpracę z tzw. „mafią laweciarzy”.

Wizyta w szpitalu

Po przyjeździe karetki ratownicy na pewno będą chcieli sprawdzić, czy nic Ci się nie stało. W takich sytuacjach standardowo zalecana jest wizyta w szpitalu, do którego zawiezie Cię zespół karetki.

Na szczęście pacjenci z wypadków (nawet teoretycznie niegroźnych) są przyjmowani  poza kolejnością. Komplet podstawowych badań pozwoli ocenić, czy nie doznałeś żadnych obrażeń. Jeśli cokolwiek Ci dolega, zgłoś to lekarzowi i zbierz jak najwięcej dokumentacji, która pozwoli Ci później ubiegać się o odszkodowanie z polisy NNW (Twojej i sprawcy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie