100 milionów sprzedanych płyt? Proszę bardzo! To wciąż najlepszy wynik w historii muzyki

W czasach, gdy każdy może sobie posłuchać najnowszych płyt na YouTube czy pobrać je za grosze z iTunes, nikogo nie interesuje już liczba sprzedanych fizycznych egzemplarzy albumu. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu był to kluczowy wyznacznik popularności danego artysty. Fatalne opinie krytyków mogły zniszczyć muzyka i pogrzebać jego karierę, natomiast udany singiel windował go do statusu bardzo majętnej gwiazdy. Na liście albumów, które osiągnęły najlepsze wyniki sprzedaży w historii muzyki, nic się od lat nie zmienia. Król jest jeden, a za nim długo, długo nic.

Tak, chodzi o NIEGO

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy albumu jest oczywiście Michael Jackson. Jego kultowa już płyta „Thriller” z 1992 roku rozeszła się w ponad 110 milionach sztuk! To rekord, którego nie udało się pobić do dziś i jest praktycznie pewne, że to nigdy nie nastąpi.

Jackson ma na swoim koncie wiele płyt i wszystkie sprzedawały się świetnie. Potwierdzeniem jego geniuszu jest to, że w pierwszej piątce najbardziej rozchwytywanych albumów w historii znajduje się jeszcze „Bad” z 1987 roku. Ta płyta trafiła do 45 milionów domów.

Mocne granie idzie pod rękę z popem

„Thriller” niesamowicie zdystansował całą konkurencję, a trzeba przyznać, że mówimy o wielu wybitnych płytach. Drugie miejsce w zestawieniu wszech czasów zajmuje album „The Dark Side of The Moon” grupy Pink Floyd. Płyta wydana w 1973 roku rozeszła się w 50 milionach egzemplarzy.

Trzecia pozycja należy do australijskiej grupy AC/DC, która w 1980 roku wydała album „Back in Black”. Był to krążek nagrany z nowym wokalistą Brianem Johnsonem, który bardzo godnie zastąpił Bona Scotta. Płyta jest znakomita, to mocne, rockowe granie bez hamulców. Efekt? 49 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Na piątym miejscu zestawienia znalazł się album z muzyką z filmu „The Bodyguard”, w którym jedną z głównych ról zagrała Whitney Houston. To na tej płycie znajdziemy jedną z najlepszych ballad w historii muzyki, czyli „I will always love You”. 44 miliony sprzedanych egzemplarzy mówią same za siebie.

Na miejscu szóstym znalazł się album „Bat Out of Hell” Meat Loaf z 1977 roku, który rozszedł się w 43 milionach egzemplarzy. Kolejną pozycję zajmuje składanka „Their Greatest Hits 1971-1975” zespołu Eagles. Czołową dziesiątkę uzupełniają płyty: muzyka do filmu „Dirty Dancing” (42 miliony egzemplarzy), „Millenium” zespołu Backstreet Boys (40 milionów egzemplarzy) i muzyka do filmu „Gorączka sobotniej nocy” z głównym udziałem zespołu Bee Gees (40 milionów egzemplarzy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.