Bezpieczeństwo na koncercie w postcovidowej rzeczywistości

Mariusz Siwko
04.05.2021

W momencie pisania tego artykułu pojawiła się nadzieja na powrót masowych koncertów. Musimy mieć jednak świadomość, że nawet po odmrożeniu branży eventowej będą nas jeszcze długo obowiązywać różnego rodzaju procedury bezpieczeństwa. Wybierając się na jakiś koncert trzeba więc pamiętać o podstawowych zasadach pozwalających zminimalizować ryzyko zarażenia się. Najważniejsze z nich omawiamy poniżej.

Maseczka

Minie jeszcze dużo czasu, zanim ostatecznie pożegnamy się z maseczkami w pomieszczeniach zamkniętych oraz dużych skupiskach ludzkich. Mało tego: na pewno będą osoby, które już nigdy nie będą z nich rezygnować, obawiając się transmisji różnych patogenów. Trzeba to uszanować i nie powodować niepotrzebnego zagrożenia. Na koncercie, zwłaszcza masowym, maseczka jest niezbędna i to się długo nie zmieni.

Higiena

Oczywiście na koncercie trudno będzie zachować perfekcyjną higienę – w tłumie wszyscy się pocimy, ocieramy o siebie, ktoś kaszlnie, ktoś inny wydmucha nos etc. Warto się jednak starać. Bardzo dobrym pomysłem na pewno będzie zabieranie ze sobą podręcznego płynu do dezynfekcji rąk i twarzy, co w pewnym stopniu może ograniczyć transmisję nie tylko koronawirusa, ale też innych groźnych patogenów.

Unikanie tłoku

Może to brzmieć irracjonalnie w kontekście masowych koncertów, ale jednak istnieje sposób na to, aby nawet wybierając się na występ wielkiej gwiazdy uniknąć nadmiernego tłoku. Staraj się po prostu wybierać miejsca na trybunach oraz w małych sektorach. Nie jest to może idealna forma uczestniczenia w koncercie, ale czasy mamy, jakie mamy i trzeba się pogodzić z pewnymi ograniczeniami.

Warto wybierać koncerty na świeżym powietrzu

Tych nie powinno zabraknąć, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Jeśli tylko masz taką możliwość, to staraj się kupować bilety na wydarzenia organizowane na zewnątrz, gdzie – zgodnie z wynikami badań – jest znacząco mniejsze ryzyko transmisji wirusa. Koncerty w halach lepiej zostawić sobie na pewniejsze czasy, gdy większość społeczeństwa będzie już zaszczepiona, a faktyczna skuteczność szczepionek zostanie potwierdzona w praktyce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.