Bootleg to termin, z którym zetknęła się większość osób słuchających muzyki popularnej. Chodzi tutaj o zapisy koncertów, zwykle nieoficjalne, będące przedmiotem pożądania niejednego fana zespołu czy solowego wykonawcy.
Najczęściej bootlegi tworzy się dziś z fragmentów koncertów nagranych przez samych fanów – na przykład wysokiej jakości aparatami z zewnętrznym mikrofonem. Mogą one również pochodzić ze ścieżki nagranej przez organizatora czy inżyniera dźwięku danego wykonawcy.
Jakość nagrania z reguły jest całkiem niezła. Jednak tym, co najbardziej przyciąga do bootlegów, jest specyficzny klimat, pozwalający przenieść się w myślach na stadion czy do hali, w której wystąpił dany wykonawca.
Bootlegi najczęściej są wydawane przez fankluby wykonawców, dziś zrzeszające członków przede wszystkim w Internecie. Już w kilka miesięcy po trasie koncertowej można kupić płyty z zapisami konkretnych, najlepszych koncertów, które są kolportowane na forach i grupach w mediach społecznościowych.
Choć mówimy tutaj o wydaniach nieoficjalnych, to jednocześnie nie jest to typowe piractwo. Bootlegi często są namaszczane przez samych wykonawców, którzy akceptują to, że fani chcą rejestrować ich koncerty. Nierzadko wręcz to sami wykonawcy stoją za dystrybucją płyt, które dzięki omijaniu wielkich wytwórni są po prostu tańsze.