Jak zbudować uniwersalną salę koncertową?

Marek Szydełko
19.09.2016

Dobra sala koncertowa powinna odznaczać się przede wszystkim doskonałą akustyką. Ważne jest również, aby wyposażyć ją w wysokiej klasy nagłośnienie, dzięki któremu można będzie w niej w przyszłości organizować koncerty symfoniczne, kameralne, oratoryjne i słuchać różnych gatunków muzyki – klasycznej, jazzowej i popularnej. Co jeszcze ma znaczenie?

Elementy multimedialne

W salach koncertowych bardzo ważną funkcję pełni nagłośnienie i akustyka. System nagłośnieniowy powinien mieć wysokie parametry, możliwość kwadrofonicznego odtwarzania i interaktywnego dysponowania dźwiękiem. Dla współczesnej muzyki, gdzie ważna jest przestrzenność dźwięku, będzie to miało niebagatelne znaczenie. Do tego trzeba w sali koncertowej zapewnić doskonałej jakości mikrofony, które pozwolą uzyskać jak najbardziej naturalny efekt i dostosowanie do wykonywanego aktualnie gatunku muzycznego lub obsady przedstawienia teatralnego.

W dzisiejszych czasach eksperci dysponują zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie nagłośnienia, instalacji elektroakustycznych i teleinformatycznych, co daje nieograniczone możliwości realizacji w salach koncertowych nie tylko wydarzeń muzycznych, ale i spektakli teatralnych, oper, czy transmisji do telewizji, radia i mediów internetowych.

Oprócz głosu sala koncertowa musi zapewniać wszystkim widzom efekty wizualne, na które wpływ będzie miało odpowiednie oświetlenie. Można zainstalować w pełni zautomatyzowane i zdalnie sterowane światła, które pozwolą na precyzyjne operowanie nimi, współdziałanie z dźwiękiem, głosem i tworzenie zachwycających spektakli – światła i cienia. Coraz częściej na koncertach, nawet muzyki klasycznej, można obserwować wizualizacje, które tworzą spójny przekaz z muzyką. Do ich zaprezentowania widzom potrzebne są multimedialne rzutniki. Dlatego w sali koncertowej dobrze jest zainstalować nowoczesny system kamer, ekrany i wysokiej jakości projektory, które umożliwią projekcję filmów, także w najwyższej jakości Full HD.

Elementy budowlane na sali koncertowej

Zarówno na samej scenie, jak i w obrębie widowni, przy budowie sali koncertowej trzeba wykorzystać odpowiednie elementy budowlane i wykończeniowe. Organizacja sceny może zakładać wykorzystanie pomostów scenicznych, które pozwalają na rozbudowę estrady koncertowej w maksymalny sposób. Jeśli estrada jest niewielka, a sala koncertowa ma pełnić uniwersalną funkcję, najlepiej zaprojektować konstrukcję ruchomą, która pozwoli na rozbudowę estrady wedle potrzeb organizatorów danego wydarzenia muzycznego za pomocą podestów scenicznych. Takie podesty oferuje np. firma BSC System – dostosowywane są one do indywidualnych warunków istniejących w aranżowanej lub budowanej od nowa sali koncertowej.

Widownia powinna mieć co najmniej kilkaset miejsc dla słuchaczy, a scena powinna pomieścić pełną orkiestrę symfoniczną, duży chór czy ponad 100 muzyków jednocześnie. Jest to możliwe dzięki wykonaniu ruchomych elementów zwiększających powierzchnię sceny.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie