Kuba Sienkiewicz, właściwie Jakub Sienkiewicz, urodzony 24 listopada 1961 w Warszawie. Z wykształcenia lekarz neurolog, od 1995 roku posiadający stopień doktora nauk medycznych, pracujący w swoim zawodzie; z zamiłowania - muzyk, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, autor wielu przebojów, jak Koniec, Przewróciło się, Dzieci wybiegły, Jestem z miasta, Co ty tutaj robisz, i wiele innych.
Kariera muzyczna
W 1977 roku, razem z przyjacielem Piotrem Łojkiem sformował akustyczną grupę, pod prześmiewczą nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Muzycy grali prawie wyłącznie w domu i nagrywali na szpulowy magnetofon. Z tego okresu (1978) pochodzi Dziki - najstarsza piosenka Elektrycznych Gitar, napisana przez Piotra Łojka, Tatusia (1979), Piosenka polityczna i Trzecia Macocha, najstarsze piosenki Kuby Sienkiewicza i Głowy Lenina (1982).
W latach osiemdziesiątych do Kuby Sienkiewicza i Piotra Łojka dołączył Mirosław Jędras, a zespół został przemianowany na Zuch Kozioł. Zaprezentował się on na przeglądzie piosenek w klubie Medyk.[1] W tym czasie Kuba Sienkiewicz występował również gościnnie jako gitarzysta solowy w zespole Niepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Ponadto występował on samodzielnie w tzw. "drugim obiegu" – w mieszkaniach oraz na strajkach studenckich. Z tamtych wykonań pozostały nawet nagrania.
W roku 1987 założył z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem i innymi zespół Miasto o stylistyce rockowej i ska, który wykonywał m.in. takie utwory jak Widmo, Człowiek z liściem. Zespół ten dał dwa koncerty i przetrwał do 1989 roku.
Od 1990 roku Jakub Sienkiewicz związany jest z Elektrycznymi Gitarami, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Jak sam przyznaje, do muzykowania na szerszą skalę skłoniły go problemy finansowe.[2] Co ciekawe, myśl o założeniu tego zespołu zrodziła się u Rafała Kwaśniewskiego, około 1989, kiedy grał jeszcze w zespole Kult.[3] Ten wraz z Piotrkiem Łojkiem przekonał Sienkiewicza do założenia kapeli. Pomysł zrealizowano rok później, zespół funkcjonuje do dziś, wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt.[4]
Kuba Sienkiewicz występuje czasem pod własnym nazwiskiem, pod takim szyldem występował akustycznie wraz z Jackiem Wąsowskim, Zbigniewem Łapińskim i innymi; nagrał tak pięć płyt studyjnych. Czasem układa też muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych.
Kuba Sienkiewicz zagrał główną rolę w debiucie reżyserskim znanego twórcy, Olafa Lubaszenko. Wystąpił w krótkim filmie na podstawie opowiadania Janusza Andermanna, gdzie grał samobójcę, który wchodzi na 30. piętro Pałacu Kultury i skacze.
W 1994 roku nakładem wydawnictwa PLJ ukazała się krótka książka zatytułowana Jestem z drowy. Zawierała one teksty piosenek, które były opatrzone komentarzami autora, a również wywiady z nim na tematy muzyki, medycyny czy życia prywatnego (choć tego ostatniego było najmniej). Teksty piosenek ilustrowały również prace plastyka Jarka Koziary.
W 1998 roku, we współpracy z reżyserem Mirosławem Dembińskim powstał film A ty co?, w którym piosenki Elektrycznych Gitar zostały zilustrowane dokumentalnymi obrazami współczesnej Polski. W ten sposób powstał film, który w zamierzeniu reżysera miał skłaniać do refleksji o Polsce końca XX wieku. W filmie wykorzystano piosenki zespołu Elektryczne Gitary z różnych lat - Przewróciło się, Żądze, Koniec, A ty co, Dzieci wybiegły, Cyrk, Nie wiem co to sen, Basen i my. W kilku scenach wystąpił sam Kuba Sienkiewicz. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu.
Kuba Sienkiewicz współpracuje też ze sceną kabaretowo - muzyczną, Śmietanką Łowicką i Sceną Kabaretową Marka Majewskiego. Wielokrotnie występował na festiwalu OPPA. Pisuje felietony - jego teksty ukazywały się w miesięcznikach Charaktery, Sukces, Muza, kwartalniku Primum homo. Od 2002 do 2006 był wiceprezesem Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie
W 2007 roku ograniczył swoją solową działalność koncertową, pracuje jednak z Elektrycznymi Gitarami i tworzy nowe piosenki.
Dyskografia
wraz z grupą Trawnik:
* 1995 - Czarodzieje (S.P. Records)
jako Kuba Sienkiewicz:
* 1994 - Od morza do morza (Zic - Zac)
* 1998 - Źródło (PolyGram Polska)
* 2000 - Studio Szum (Universal Music Polska)
* 2001 - Kup pan cegłę - dla Amnesty International (Universal Music Polska)
* 2003 - Powrót brata (Universal Music Polska)
* 2004 - Fikcja solo [5] (wyd. własne)
* 2005 - Plaga [6] (wyd. własne)
z Elektrycznymi Gitarami:
* 1992 - Wielka radość (Zic - Zac)
* 1993 - A ty co (Zic - Zac)
* 1995 - Huśtawki (Zic - Zac)
* 1996 - Chałtury (PolyGram Polska)
* 1997 - Na krzywy ryj (PolyGram Polska
* 1997 - Kiler (PolyGram Polska)
* 1999 - Kiler-ów 2-óch (PolyGram Polska)
* 2000 - Słodka maska (Universal Music Polska)
* 2002 - Kariera Nikosia Dyzmy (Universal Music Polska)
* 2006 - Atomistyka (Warner Music Polska)
* 2009 - Antena (Radiowa Agencja Fonograficzna)
Bibliografia
* 1994 - Kuba Sienkiewicz - Jestem z drowy (Wydawnictwo PLJ)
* 2004 - Jakub Sienkiewicz - Piosenki (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
Filmografia
kompozytor
* 1996 - Odjazd (program TV Andrzeja Zaorskiego)
* 1997 - Pokój 107 (serial TV)
* 1997 - Kiler (film komediowy)
* 1998 - A ty co? (film średniometrażowy)
* 1998 - Spona (film komediowy, ekranizacja książki Niziurskiego)
* 1999 - Kiler-ów 2-óch (film komediowy)
* 1999 - Ja, Malinowski (serial TV)
* 1999 - Taksówka Jedynki (serial TV)
* 2002 - Kariera Nikosia Dyzmy (film komediowy)
aktor (gościnnie)
* 1999 - Chłopaki nie płaczą, jako Lekarz
* 2001 - Poranek kojota, jako Doktor Łubicz
Kariera zawodowa
Jakub Sienkiewicz dyplom warszawskiej Akademii Medycznej otrzymał 1986 roku. Następnie uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii. 22 listopada 1995 roku otrzymał stopień doktora nauk medycznych, na podstawie pracy Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinsona - jej promotorem był dr hab. Hubert Kwieciński z Katedry i Kliniki Neurologii Akademii Medycznej w Warszawie. Autor Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona, udostępnionego później na jego stronie internetowej.
Jakub Sienkiewicz jest członkiem Movement Disorder Society i przewodniczącym rady Polskiej Fundacji Muzycznej.